| jack733 a întrebat:

Am 16 ani si am o problema.
Marea parte a colegilor mei de liceu rad de mine si fac mai mereu glume pe seama mea.Stiu ca multi o sa ziceti ca sunt doar glume, dar din cauza asta am ajuns unde sunt acum.Si cateodata simt nevoia sa ii iau la bataie, car chiar nu pot face fata nervos unei lupte corp la corp.Si nu cred ca mai este cazul la o asemenea varsta la care sa imi spun OFUL dirigintei pentru cine stie ce lucru apparent nesemnificativ.insa ultima lor scamatorie a pus punct.
Mai precis, eram in timpul tezei la matematica si ei faceu galagie, radeau si imi spuneau ca nu am invatat nimic si ca sunt prost.Am incercat sa ii tratez ca si cum nu exista si pare sa functioneze insa nu stiu cat va mai dura pana cand vor gasi o portita si pentru aceasta abordare.Nu mai am prieteni(majoritatea cunoscuti prin intermediul altor personae)si nici nu cred ca voi gasi niste prieteni care sa ma inteleaga. Oricui i-as spune, si vreau sa zic ORICUI,fie nu are timp sau chef sa ma asculte,fie nu intelege si oricine vrea sa ma ajute, nu intelege ce vreau sa transmit si mai rau da cu bata in balta, facanduma sa ma simt si mai confuz.Si nu ma duc la psiholog deoarece toata familia imi spune ca nu este cazul si ca este o pierdere de timp si de bani, plus ca nici eu nu cred ca ar fi cazul sa ma duc, sa-mi deschid mintea si sufletul si in schimb sa primesc niste "sfaturi" care ma vor arunca si mai mult in neant sau chiar mai rau.Ma poate ghida cineva?

FUNDA!

PS:fara glume nesarate gen :"du-te si fa-ti o viata; esti degeaba" sau alte alte comentarii sarcastice.CER SERIOZITATE!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand baga-ti mintile in cap. Ce-ti pasa ce spun niste copii? Fa haz de necaz. Intoarce glumele acelea nesarate si pune toate prostiile astea la c*r. De psiholog nu e cazul, crede-ma stiu cum e cu psihologii. Tu chiar crezi ca nu poti avea prieteni? Incearca sa vorbesti si sa glumesti cu unii colegi, poate nu sunt asa de rai. Iti spun asta pentru ca si eu am patit acelasi lucru iar cazul meu a devenit mult mai grav, dar nu ma apuc sa povestesc. Ideea e ca nimeni nu o sa vina la tine, tu trebuie sa te duci la ei. Cauta cativa oameni, sigur vor vrea sa-ti fie prieteni. Fii mai tare, mai dur putin, nu te lasa calcat in picioare.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, de ce nu-i ignori iar cand zic IGNORI ma refer la sa intro in"aceea stare" in carevsa nu te afecteze(IN INTERIORUL TAU) ticalosiile lor.
La un moment dat se vor plictisi, caci se presupune ca ignoranta doare.

Cat despre chestia cu psihologul, eu consider ca ar fi mai indicat sa vorbesti cu unul, te-ar putea ajuta sa devii mai puternic(interior).

Bafta!

| AlecCusca a răspuns:

"Lasa trecutul sa si aiba loc in trecut"