| Alealexandraaaa122017 a întrebat:

Buna,am 16 ani si sunt de ceva timp cu un baiat de 21 de ani,pana acum a mers bine,el lucreaza deja,in alt oras si ne vedem foarte rar,dar cand ne vedem ne simtim bine,ma scoate in oras,plateste,vorbim,radem,totul e ok.Dar dupa ultima vedere a inceput sa vb ciudat, imi zicea ca se simte naspa, ca e obostit si l-am inteles dar vb asa ciudat de parca i-as fi facut eu ceva..nu intelegeam ce are.Azi tot asa vb si pana la urma m-a intrebat cmf,iar eu i-am spus ca ma simt naspa si el a zis ca se bucura,ca avem ce sa vb...Mi-a zis ca s-a simtit ciudat ultima data cand ne-am vazut,ca se vede diferenta de varsta, asta m-a deranjat foarte tare, mi-a zis ca de asta imi mai zice el sa ma machiez ca sa par mai matura si inteleg ca poate ii e rusine cu mine sau nu stiu..adica eu cred ca daca nu ii convine cum arat sa stea cu una mai mare, fiecare varsta are etaptele ei, eu nu pot sa arat ca una de 20 de ani,nu inteleg ce vrea de la mine,sunt multe lucruri de care imi zice,tot asa, eu nu pot fi perfecta, iar el nu e perfect dar totusi am ajuns sa ii iubesc si defectele..nu stiu daca imi merita iubirea,m-am cam saturat de el si de mufturile lui, dar il iubesc atat de mult si nu mi se pare normal sa las ceva ce s-a stricat in loc sa repar.Dar nu stiu, merita? Voi ce parere aveti?

30 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

"Plătește" - mamă ce bine te face să te simți.
El doar te vrea pentru alte lucruri, dacă vrea și să pari mai matură. Clar nu simte nimic de genul ce ai vrea tu să simtă. Nici tu nu cred că o faci, ești o fetiță mofturoasă, pentru tine e doar ceva adolescentin și naiv, conform vârstei pe care o ai. Nu e o relație care să meargă.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Nici nu ma cunosti..Stai tu calm, gandesc destul de matur pentru varsta mea si daca vrei sa stii eu nu vad o relatie ca pe o joaca, daca tu asa ai fost la varsta mea nu inseamna ca asa sunt si eu.

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Eu nu am fost așa tocmai, dar se vede că tu ești, vorbim de tine aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-a deranjat ca a zis ca se vede diferenta de varsta?))Adevarul doare, nu?
Normal ca se vede."fiecare varsta are etapele ei"Exact.Asa e in mod normal.Fii cu un tip de varsta ta.
Daca ai fi fost mai matura, ai fi putut sa te descurci si in relatia de fata.Dar nu e cazul.
Nu sunt mofturi.De ce ar vrea un copil pe langa el? E penibil de la bun inceput ca a acceptat o relatie cu tine. Poate ca pareai mai matura, dar ar fi trebuit sa se desparta de tine imediat ce a realizat ca nu e asa.

| Xelon a răspuns:

Tu chiar nu iti dai seama ca isi pregateste "retragerea"?
Probabil a gasit pe altcineva...

| Ïdc_Alexia_1974 a răspuns:

Cel mai probabil a gasit pe altcineva în locul tau, cineva mai matur, si daca nu te iubeste pentru ceia ce esti, cu defecte cu tot, insemna ca nu te merita, si punct
O sa iti treacă cu timpul

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Oklaughingsi de ce esti asa de sigur ca sunt asa de imatura?

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Numai faptul că te frustrează ce ți-am zis denotă imaturitate. N-am chef să îți scriu un eseu despre ce e în neregulă în întrebarea ta, că sunt multe oricum.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru anonim_4396):

Si daca nu imi plac baietii de varsta mea?(:
Cand am spus, ca mi-a zis ca se vede diferenta de varsta era un exemple al comportamentului lui fata de mine, nu am spus ca acela este un moft, are alte mofturi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Daca nu iti plac, ramai singura.Simplu.Nu poti sa ai pretentii daca tu nu te ridici la nivelul lor.
Ai zis ca te-a deranjat.Te-a deranjat pentru ca e adevarat.Cat despre mofturi, de ce le-ai mai mentionat fara sa le exemplifici?

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Uite,el nu mi-a spus ca sunt imatura, adica cum gandesc sau cum ma comport, se referea la aspectul meu.Pe mine asta m-a deranjat pentru ca daca era ceva la comportamentul meu, poate puteam rezolva, dar la aspect ce pot sa fac? Doar timpul ma poate schimba.Si de cele mai multe ori aspectul nu prea are legatura cu varsta, stiu persoane de 15-16 ani care arata de parca ar avea 20 si ceva de ani (si invers),plus ca nici maturitatea nu are mereu legatura cu varsta poti ramane imatur toata viata, exact cum poti sa iti deschizi ochii in legatura cu viata foarte devreme, depinde de persoana, iar tu nu ma cunosti asa ca mie nu mi se mare corect sa ma judeci, daca tot vorbim de maturitate.

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Nu trebuie să te cunosc ca să îmi dau seama de lucruri din ceea ce scrii.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

App nu am zis că el ar fi matur ca să îți detecteze imaturitatea. Sunteți apropiați ca nivel. E gen aia că băieții se maturizează mai greu. (nu sunt de acord în mare, normal, însă în cazul vostru se potrivește)

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Voi de capul tau, tu realizezi ce spui? Adica pe buna acum... uita-te intai la tine si dupa la altii

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

De unde știi tu cât mă uit la mine și cât nu? Ai deschis un topic am tot dreptul să îmi spun părerea. Nu văd niciun strop de maturitate în niciunul dintre reply-urile tale, apropo.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Deci chiar te rog sunt curioasa, daca esti atat de destept si superior fata de noi, oameni pe care nu ii cunosti, da, ceva normal(sarcazm). Spune-mi si mie ce motive ai sa spui asta

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Degeaba ți-aș spune. Am avut așa o tentativă să îți dau un răspuns mai detaliat dar am ajuns la concluzia că nu îl meriți. Dar totuși e un start pentru tine pentru a îți da seama unde e problema, iar problema nu e doar la el sau la alții, ci este și la tine. Refuzi să vezi asta, atunci nu te aștepta la o relație care să meargă. O să meargă? Revin-o mai târziu aici și spune-mi că v-ați logodit, atunci voi scrie 100 de scuze pe chat. Dar sunt ferm convins că asta nu se va întâmpla. Eu închei discuția, îmi pierd timpul. Tot ce încerci să faci e să îți aperi mândria ca o fetiță "matură" ce ești ceea ce nu îmi dă vreun elan în a purta vreo discuție mai detaliată cu tine. E clar că vei avea aceeași atitudine. Refuzi să îți vezi problemele și când cineva îți spune unde ar putea fi problema nu știi cum să te mai aperi și chiar încerci să i-o întorci celuilalt. Nu e nevoie să mi-o întorci mie, eu nu am probleme pe care să nu știu să le gestionez pe cât pot eu în limitarea mea. Dar topicul nu este despre mine ci despre tine. Dacă vrei ajutor nu căuta răspunsuri care să te pupe în cu.r ci acceptă orice părere, că cine știe, poate să fie constructivă.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Eu stiu mult mai bine cum sta treaba,cum e el si cum sunt eu si stai linistit ca deacum in colo nu mai cer parerea unor necunoscuti, pentru ca se ajunge aici, am inteles si asta.

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Pentru că nu ajung să îți dea dreptate. Nasol să trăiești în sfera aia mică. Măcar de te-ar ajuta să îți rezolvi singură problemele. Baftă.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Imi rezolv singura problemele, am cerut o parere.Si gandeste-te ca daca "naivii" ca mine nu ar mai cere pareri aici, tu ai ramane fara o ocupatie.Ai putea macar sa incerci sa nu mai raspunzi rautacios cand vine vorba de cazuri pe care nu le cunosti foarte bine, pentru ca nu o sa castigi nimic.

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Nu ți-am răspuns răutăcios. Am zis ce cred. Ai cerut o părere care să fie aceeași părere cu a ta, nu ai cerut o altă părere. Nu am ce să mai zic, poate peste câțiva ani vei revedea răspunsurile astea și vei râde(de tine). Cum am zis, baftă.

| Alealexandraaaa122017 explică (pentru T0T):

Da am cerut o parere, dar totul are o limita.Eu am incheiat discutia, bafta si tie.

| T0T a răspuns (pentru Alealexandraaaa122017):

Noapte bună bosumflato laughing Cu timpul îți vei lărgi limitele sperăm.

| TediiL a răspuns:

Uneori mai apar si momente neplacute in relatii, eu personal zic sa luati o pauza sau sa incercati sa rezolvati fata-n fata
ori la bal ori la spital happy

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca este o contradictia in afirmatia ta! Cand iubesti poe cinvea foarte mult este practic imposibil sa spui ca te-ai saturat de el si de mofturile lui!
Se presupune ca, daca este dragoste adevarata si sincera, nu te saturi de omul drag niciodata!

Ceea ce vad eud e aici, din ceae ce ai scris tu, este imaturitate din partea ta! Probabil diferenta de varsta si de preocupari comune, isi spune cuvantul.
Eu cred ca-i vremea sa-ti cauti pe cineva de varsta ta si daca se poate din vecinatate, ca sa va vedeti mai des.

| m1dn1gh7 a răspuns:

E usor de inteles ca el nu mai simte mare lucru si cel mai sanatos pentru amandoi ar fi sa il lasi. Diferenta de varsta se simte pentru ca el vrea altceva, nu pentru ca tu n-ai fi matura, probabil esti frumusica si na, te-a placut la inceput, iar apoi s-a plictisit. N-ar trebui, chiar n-ar trebui sa te machiezi doar sa arati mai matura pentru ca lui ii e rusine cu tine ca esti mai mica. Pana la urma diferenta e de 5 ani, nu de 50.
Cauta altul.

| anamariarot a răspuns:

Amândoi ar trebui să vă mai maturizați, cel puțin din punctul meu de vedere. Chiar dacă sună dur pentru tine(impresia asta mi-au lăsat-o alte răspunsuri de-ale tale), gândește-te doar la asta: la 20 de ani vei mai fi la fel ca la 16(nu mă refer la fizic)? Vei stagna, nu te vei mai maturiza? Bineînțeles că nu vei rămâne pe loc, ceea ce înseamnă maturizare. Chiar dacă tu crezi că ești mai matură decât alții de aceeași vârstă, la 16 ani personalitatea e încă în formare.
Ar trebui să îți plătești tu consumația, chiar dacă ești fată; n-are importanță, nu trebuie să pretinzi asta de la partener. Pe de altă parte, nici el nu ar trebui să-ți reproșeze nimic cu felul în care arăți. Dacă tot nu-i convenea, putea să nu se implice într-o relație cu tine de la bun început, că doar nu mergeai cu punga pe cap și putea să te vadă cum arăți. E posibil să folosească asta drept pretext, să încerce cumva să scape de tine(exact așa-mi făcea și mie fostul meu prieten, găsea tot timpul de reproșat ceva cu privire la modul în care arăt).
Nu sunt de acord cu DonnaAlba, dar nu-i pot răspunde ei direct, pentru că ne ignorăm reciproc. Accepți persoana iubită atât timp cât nu se comportă josnic. Nu poți spune că te înșală, dar tu să rămâi cu el, că doar e persoana iubită și nu trebuie s-o schimbi. Halal gândire.

| AliTheo18 a răspuns:

Diferenta de varsta si secolul in care traim isi pun amprenta. Nu o sa mearga. Asulta-ma, el data te iubea, incerca sa rezolvati amandoi, mai alea ca e si mai matur, sau asa ar trebui sa fie. Sunt o groaza de baieti, poti sa gasesti mereu, si mai ales unul care sa fie si pe placul tau, si sa va iubiti. Daca spui ca il iubesti, vorbeste cu el o data pentru ultima oara, vezi cum reactioneaza, spune-i tot ce simti, asculta-ti inima, in sensul in care sa bata si a lui in acelasi timp. Daca te iubea crede-ma, avea grija de 'tine' si de relatia voastra, nu se comporta asa. Iti dau un exemplu si gata. Acum cateva zile iubitu-l meu mi-a vorbit mai urat, mai sec si mai infipt de fapt, cu care stau de aproape 2 luni. In vreo 20 de minute, daca nu mai putin, m-a sunat si si-a cerut scuze, si-a dat seama ca a gresit. Baiatul ala de care esti indragostita nu prea merita. Asculta-ma pe mine. ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un lucru sã stii "he need pus*y God deamn!" Nu te incurca cu baieti de peste 19 dacã nu le oferi pânã la urmã sex când vin de la muncã, de asta zice si cã nu esti maturã. se intâlneste el o datã, de doua ori, de 3 ori dar pânã la urmã se saturã de tine, dacã doar sti sã profiti de el.