| 00Iulia a întrebat:

am 16 ani si vreau sa ma mut cu prietenul meu de 18 dar parinti mei nu sunt de acord...
Daca ma mut la el Fara ca parinti sa fie de acord ar putea sa ma scoata afara din casa fara voia mea cu ajutorul politiei?
Si prietenul meu ar avea probleme cu politia?

11 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, il pot denunta.
Ai 16 ani fato ce naiba, ai o viata intreaga sa stai cu-n baiat/barbat in casa, ce atata graba?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu poti sa declari ce vrei unde vrei, esti minora si nu are mai nicio valoare ce declari tu

si totusi ce e in capul tau? Crezi ca o sa fie lapte si miere ca te muti cu iubi? Te ai saturat de copilarie si scoala? Chiar asa de bun e la pat incat nu mai poti astepta vreo 2 ani pana sa ii calci camasile si sa ii faci de mancare?

| OldSoul a răspuns:

Acum serios, parintii tai te-au crescut 16 ani, si tu esti dispusa sa renunti la ei pentru un tip oarecare? Pe care probabil nici nu-l cunosti cu adevarat?

| vocea a răspuns:

Esti minora si ei raspund de tine, nu poti pleca nicaieri, si ce rost are, ala o sa stea cu tine un an, doi si gata, alta mai noua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ar putea avea probleme, pentru ca esti minora inca! Parintii vor spune ca te sechestreaza.
Sincer tuturor vi se pare ca la 15-16 ani il cunoasteti foarte bine pe acel tip si ca vai tu doamne ce dragut este si etc, dar aveti in vedere ca acel prieten, odata ce te-ai mutat la el, va vrea mai mult decat o prietenie, nu se va mai purta la fel de frumos ca pana atunciwinking. Nu va lasati duse de val imediat, gata ma mut la el, poate sta si el cu parintii, si nici parintilor nu o sa le placa ca te-ai mutat la el, o sa fie ingrijorati ca vin ai tai peste ei si tot asa. lasati-o mai incolo chestia cu mutat si etc, sunteti prea mici!

| 00Iulia explică (pentru anonim_4396):

Pai daca nu ma obliga cu nimic si as declara la politie ca sunt de buna voie acolo?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 00Iulia):

Nu ai ce sa declari tu mai fetito la politie. Esti minora, esti sub tutela parintilor pana la 18 ani! Nu fa greseala sa te muti, am cunoscut, am ajutat suficiente fete cu probleme de genul tau, imi cereau ajutorul si la 2-3 noaptea sa vin sa le i-au cu masina, ca cine stie ce ii face iubi, plangeau, le era frica, dupa un anumit timp, ca ce s-o fi intamplat, numai ele pot stii. Crezi ca baiatul acela te vrea doar sa te vada ce frumoasa esti, gresesti, iti spun sincer happy. Majoritatea fetelor ca tine, fara minte, ca nu am alte cuvinte, nu isi da seama pe moment, crede ca gata, vai tu iubi hai la plimbare, hai sa ne mutam la mine, ca sa imi fie mie bine laughing. E total gresit, multe dintre voi fac aceasta greseala, unele peste 18 ani, macar... alea-s putin mai descuiate la minte, dar si acelea tot gresesc undeva. Invata, vedeti de scoala/liceu, promoveaza bacalaureatul cu medie mare, du-te la o facultate, ca baieti se gasesc pe toate drumurile. Si-ti mai spun ceva, eu ca baiat destept, cu o facultate, nu m-as uita in veci la una care nu a terminat nici liceul. Iti zic de pe acum! Asta e purul adevar. Invatati cat mai puteti, pentru ca munca este grea, am dat si eu cu capul, pentru ca deh, cand esti de varsta mica, zici, ea... este usor la munca, vezi sa nu, am lucrat 2 ani, si inca o fac, facand si facultate in paralel, invatand zi de zi, in vacanta sa nu iesi din casa, ca ai examene, ai de dat partiale si colocvii de laborator. EU sincer, nu dau 2 bani pe o fata care nu a terminat macar liceul cu bacalaureatul, pentru ca au o sansa ele, fac o postliceala de asistenti medicali, o facultate de psihologie, istorie, marketing, ceva de resurse umane, si se inalta in studii fata, dar daca nu constientizati de mici, nu e vina parintilor, e vina voastra, ca aplecati mult prea repede urechea la asa ceva. Credeti ca daca va mutati la baiatul ala, parintii lui, va fi total de-acord sa stai pironita pe fotoliu si sa nu faci nimic? Aia, ori zice bai fato pleaca la tine acasa, sa hai apucate de treaba, nu te va lasa niciodata cum vei crede tu, si pe baiat garantez ca il cearta, o sa aveti amandoi certuri, va poate da afara instant din casa/apartamentul lor.

| NAT0 a răspuns:

Da te pot scoate de la el cu ajutorul poliției că ești minoră și el o să aibă probleme cu poliția dacă ai tăi depun plângere împotriva lui.

| gratargratar a răspuns:

N-are importanta daca au ce face sau nu.
Tu nu fa asta la o asemenea varsta. Asteapta. Daca te iubeste cu adevarat o sa astepte vremea potrivita. Altfel, o sa profite de tine o vreme pana se plictiseste iar apoi te lasa. Ce faci dupa aia? Mergi la mami si la tati pe care nu i-ai ascultat la timp.

Asculta parerea unor oameni dezinteresati (Ca mine).
La 16 ani trebuie sa inveti ca sa nu ajungi la adunat capsuni si spalat pe jos prin Occident. Nu te lasa dusa de val... stiu cum e sa fi indragostit(a), dar crede-ma ca trece happy

| 00Iulia explică (pentru gratargratar):

Chestia e ca, sa zicem ca nu am un tata prea intelegator si nu ma integ nici cum cu parintii mei, au fost episoade si de violenta si nu ma refer la o palma sau 2. Mam cam saturat de situatia asta...

| gratargratar a răspuns (pentru 00Iulia):

Te cred. Insa de asemenea trebuie sa stii ca acum treci printr-o perioada de rebeliune. Asta se intampla in cazul tuturor. Dureaza pana pe la 21-22 de ani. Ai vrea sa schimbi intreaga lume...

"Prea"-ul acela ma pune pe ganduri si ma face sa cred ca tatal tau iti vrea binele. Eu cred ca daca parintii nu te-au lasat sa te muti cu prietenul tau, le pasa de tine. Altfel te-ar fi lasat ca sa scape de tine.

Lasa tu de la tine in relatia cu parintii. Fii ascultatoare. Mai tarziu cand o sa ai copii tai, o sa intelegi. Iar daca acum te revolti impotriva parintilor tai, mai tarziu si copii tai o sa se revolte impotriva ta. Este o ispasire in lumea asta pentru toate.

Cat despre baiatul ala - sa astepte daca te iubeste cu adevarat. Daca iti cere sa te culci cu el din diverse motive, e clar pentru ce scop sta cu tine. Iubire adevarata nu trece prin organele genitale.