| Siimonaa a întrebat:

Am 17 ani si sunt slaba. Problema cea mai mare este ca nu am deloc sani. Sunt plata, aproape ca o scandura. Nu pot purta nimic calumea si nu am lasat pe nimeni sa ma vada fara sutien de la 15 ani. Am 167 cm si doar 44 de kg. Toata lumea spune ca daca m-as ingrasa as avea sani. Am intrat pe un site si mi-am calculat indicele de masa corporal si imi spune ca ar trebui sa am minim 52 de kg pentru a fi normala. S-a ingrasat cineva si i-a crescut si sanii? Chiar vreau sa ma pun pe mancat si sa arat normal... M-am saturat sa se uite toti la mine si sa-mi spuna ca sunt prea slaba. Ma puteti ajuta cu sfaturi in legatura cu mancarea sau orice. Mersi tare mult ca ati avut rabdare sa cititi.

3 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Simona, problema ta actuala este de natura emotionala.
De ce spun acest lucru? Pentru ca a devenit o obsesie pentru tine ca nu ai un trup de manechin.
Daca, nu ai mai gandi atata de pesimist, ai reusi sa ai rezultate.
Poti sa studiezi, aici pe internet, ca boala de nervi, obsesia, distruge echilibrul organismului, pofta de mancare.
Nu tuturor fetelor, le este dat sa arate ca un manechin.
Dar, asta nu inseamna ca trebuie sa le fie rusine cu trupul lor.
Eu consider, ca intre a te indopa si a ajunge sa suferi de bulimie si alte boli si a te trata psihologic, ti-as recomanda ultima varianta.
Mergi la un psiholog, femeie, sa discuti problema ta.
Incearca sa gasesti, un maestru yoga adevarat, care sa te invete sa iti gasesti echilibrul interior si vei vedea cum vor apare rezultatele.
Iti spun, aceste lucruri, pentru ca si eu cand eram de varsta ta, eram slab.
Aveam 170 cm si circa 55-60 de kg.
Dar, in timp am reusit sa mai adum kg, nu multe, dar m-am simtit intotdeauna bine in pielea mea.
Si am avut si parte de comentarii rautacioase, caci am facut si armata.
Dar, am trecut prin toate cu fruntea sus.
Deci, mergi cu fruntea sus, astupati urechile la criticile celor rautaciosi si vei vedea ca vor aparea si rezultate.
SUCCES!

| princess01 a răspuns:

Buna.Ei bine...in intrebarea ta ma regasesc si eu, dar nu inteleg daca tu te simti ok in pielea ta, adica tu vrei sa te ingrasi pentru ca asa zice lumea sau pentru ca asta vrei? Sfatul meu este sa incerci sa mai pui pe tine vreo 4-5 kg dar nu mai mult caci, dupa parerea mea ce-i mult strica. Nu trebuie sa fi plinuta ca sa ai sani, cred ca depinde mai mult de constructia ta fiziologica, mai exact de mama, de bunica ta pentru ca cel mai probabil vei semana cu ele si la sani. Totusi iti recomand sa te accepti asa cum esti, plus ca dezvoltarea ta nu s-a definitivat inca.Succes, dar nu uita ca e mai important ce crezi tu decat ceilalti. Lumea este rautacioasa si invidioasa, incearca sa-ti pui in valoare calitatile, demonstrandu-le tuturor ca a fi slab nu este un defect, acelasi lucru fiind valabil si pentru cei mai plinuti

| xIuliiia a răspuns:

Ar trebui sa mananci mai mult in fiecare zi adica nu foarte mult si nu tot deodata. Eu as vrea sa slabesc pentru ca am un pic de burtica dar sa stii ca daca te mai ingrasi un pic iti cresc si sanii. Funda? big grin