| crystynutzza99 a întrebat:

sunt fata am 12 ani cam 135 cm si 30 kg.Problema mea este ca la scoala multi copii imi spun scandura. Nu din cauza ca sunt slaba din cauza ca nu am forme. Nu am sani deloc deloc deloc nu am fund si sunt si mica de inaltime. Vreau foarte mult sa am sanii mai mari. Vreau niste sfaturi bune.
P. S. daca aveti raspunsuri ca sa am rabdare ca o sa-mi creasca nu va mai obositi. Apropo

Răspuns Câştigător
| MissJupiter a răspuns:

Nu iti face griju draguto si eu eram mai micuta la 12 ani si nu prea aveam sani dar aveam posterirul destul de mare pentru varsta mea. Toti la scoala imi ziceau "short body, Big ass" adica"corp scurt (mic), fund mare) era compelxata din cauza asta asa ca mi-am lasat parul sa creasca foarte lung iar problema aceasta s-a rezolvat dar ei tot radeau de mine deoarece eram mica de inaltimeia asa ca am decis sa ii las sa se amuze fara motiv si sa se lege de orice deoarece eram constienta ca nici ei nici eu nu eram inca maturizati nici fizic nici mintal si am lasat totul sa vina de la sine iar la 17 ani fetita scunda avea deja 1.85 m acum am 20 de ani si ma apropii de 1.93 m si fsti mei colegi tot imi spun ca sunt mica.Nu are rost sa te superi pentru comentariile colegiilor tai deoarece toti copii sunt asa oriunde in lume, tati isi doresc sa aiba forme mai repede si sa se maturizeze cat mai repede si stiu ca nu vrei sa auzi asta dar nu nu pot6i face altceva decat sa astepti.Alt sfat nu exista si poti sa intrebi pe oricine vrei ce sfat iti va da si toti biti vor spune "Asteapta, totul cine de la sine" imi pare rau dar nu exista alt sfat Sper ca te-am putut ajuta

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fă un sport (înot/volei/baschet/handbal, te ajută la înălțime), nu ești slabă. Sânii se dezvoltă de la mama natură.
Pa, pa.

| superdorex a răspuns:

Mai nu trebuie sa iti faci astfel de probleme! Nu-i baga in seama pe rautaciosi...vei vedea ca timpul le va dovedi contrariul!
Oricum eu am cautat si ceva am gasit, sper sa ajute:
http://www.csid.ro/health/csid-sani-mai-mari-fara-operatie-2935580/
http://www.grobust.ro/
http://sanatate.acasa.ro/......11481.html
Multa bafta!

| annkaa a răspuns:

CEauhappy
pai da stai calma ai de abia 12 anilaughing) nu te inteleg de ce te stresezi de la varasta asta ca nu ai sanibig grin, nu vreau sa ma intelegi gresit dar esti cam mica si mie de abia pe la 12-13ani au inceput sa`mi creasca saniilaughingnu ii mai lua pe cei din jur in seama important este ca tu sa te simti bine :*

| 4l3x4nd3r a răspuns:

Am o colega ca si tine in clasa( ea are 13 ani si imi place cum arata cam tot asa unora le plac fetele cu sini si fund mai mic). Si nimeni nu are nimic cu ea dar cu tine incearca sa faci sporturi gen inot iar la 12 ani ar trebui sa faci basket sa te ajute cu inaltimea am 13 ani si 174 -175 cm si 86-87 kg. Aici totul depinde de unele glande endocrine si de horminii care sunt eliberati de acestea ( glande care elimina anumiti hormoni care ajuta la crestere maturizare sexuala si alte lucruri de genul.Sau chiar maturizare generala)Nu te amagi degeaba lasati parul lung sa iti ascunzi fundul si cu sinii incearca ca iti faci muschi in zona pectoralior o sa para mai mari(cu flotari. Daca nu poti face incearca sa ridici haltere si altele cauta pe net)sau poti sa alergi pentru un fund bombat mai incearca sa faci abdomene sa iti faci corpul sau incearca sa vornesti cu un antrenor, fa-ti un preten care sa te apere... Bafta sper sa te ajute

| 4l3x4nd3r a răspuns (pentru 4l3x4nd3r):

Ignorai pe toti care iti spun scindura gaseste un gen muzical ( pentru mine este rockul )sau o activitate sa te calmezi si sa te gindesti la altceva nu "porecla"TA SUPARATOARE ( eu sunt cel mai masiv din clasa si cel mai desptept... una din cele mai deranjatoare porecla a fost goronel si gozila asa am descoperti rockul si de atunci cind cineva imi spune ma gindesc la anumite melodii exemplul Nightwish end of all hope ceva de genul si ma calmez... in timp nu o sa te mai deranjeze si NU UITA fii in totdeauna calma nu arata ca te deranjeaza nu iti externaliza sentimentele ( doar cind esti singura poti face asta ) incearca sa le pui tu lor porecle si invata tot mai mult deoarece invatind o sa iti "lustruestu" creierul o sa poti gasi o porecla celor care iti spun scandura si fii originala orcui ii place originalitatea succes in continuare si in viata sa ai parte de dragoste cita doresti

| Eşarfăăă a răspuns:

You are twelve, damn it...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau sa zic, da pana nu ajungi la pubertate( atunci cand iti vine ciclu) nu prea ai ce face! Eventual sa te apuci de un sport,cel mai bun:inotul(tonifica musculatura corpului,te relaxeaza,cand iesi din apa te simti bine) si daca te ti de inot iti zic eu ca o sa ai un corp de invidiat,si stai linistita ca va merge,dar nu dintr-o data,trebuie sa treaca un timpwinking sau ai mai putea incerca baschet sa joci, ca te dezvolti si te inaltiwinking
Despre sani cred ca ar trebui sa faci flotari, sau sa ti in ambele maine haltere de vreo 3 kg si sa le ridici de asupra capului, apoi jos si tot asa.Eu am 18 ani si nu am sani prea mari dar nici mici,si totusi cred ca arat dragut,nu trebuie sa fie foarte mari ca la o vacalaughing
Despre fund as zice sa alergiwinking o sa fie bombat,si picioarele frumoase, abdomen plat, si chiar sani frumosi! sper ca te-am ajutat si nu am scris degeabawinking bafta sa ai

| Panseluța a răspuns:

Buna! Nu te speria ca nu ai forme.Eu aveam 16 ani si nu am avut forme.Corpul tau este inca in dezvoltare, nu te stresa pentru ca ai sa te imbolnavesti.Pana la varsta de22 de ani sunt sigura ca vei fi o fata frumoasa.