| SweetyGirl123 a întrebat:

Buna! Am 19 ani, si nu stiu ce o sa fac cu viata mea. Am luat bacul anul trecut, insa nu am mers la facultate, deoarece mi s-a parut o pierdere de timp, gandindu-ma ca o sa incerc sa intru la politie, la Campina, insa acest gand mi s-a spulberat dupa cateva sedinte pentru traseul sportiv, unde am realizat ca nu am o conditie fizica deloc buna, deoarece nu mi-a placut sportul niciodata, si mai ales ca înălțimea de 1.60 nu ma ajuta absolut deloc, si nu voi reusi nici cu 2 ani de antrenament. In schimb, prietenul meu cu care locuiesc, acum o sa intre la jandarmi, si in luna iulie pleacă la școala, si o sa raman singura, si fara nici un țel in viata. Parintii si fratele meu sunt plecați in Anglia, si am ramas singura aici, doar cu bunicul la care ma duc zilnic sa ii duc cele necesare.
Problema principala este ca nu stiu ce imi doresc de la viata, nu stiu ce o sa fac in viitor, nu am muncit niciodata, desi imi doresc foarte mult, insa locuiesc la tara, la 45 km de oras, unde locurile de munca pentru mine sunt inexistente, si nu m-as vedea sa lucrez la magazinul din sat toata viata. Imi doresc ceva mai mult, un job serios si stabil, care sa imi placa, dar nu stiu ce… parca nu ma atrage absolut nimic, nici macar makeup, gene sau unghii, absolut nimic. Simt ca o sa ajung un nimic in viata desi simt ca as avea potențial. Mai e cineva in situatia mea?…

Răspuns Câştigător
| vatadezahar24 a răspuns:

Buna! Te inteleg perfect cum e, nu iti gasesti un drum al tau in viata si te simti pierduta in totalitate. Nu inseamna ca se termina lumea daca nu ai reusit la politie, pentru ca exista atat de multe lucruri pe care le poti face, dar inca nu le vezi. E normal sa te simti pierduta la 19 ani, doar acum e momentul cand incepi sa-ti alegi un drum si un scop in viata si ai posibilitatea de a schimba asta, deoarece inca esti tanara. E de apreciat ca iti doresti atat sa faci ceva cu viata ta indiferent de lucrurile care te impedica. Sfatul meu e sa nu renunti niciodata la ceea ce iti propui sa faci. Ti-as sugera sa faci o facultate care consider ca iti prinde bine in viata, daca nu doresti asta mai poti incerca la politie, daca chiar iti doresti o sa reusesti, nu o sa fie usor, dar daca e visul tau crede-ma ca o sa se merite. Nu incerca sa-ti pierzi timpul cu un job, cand poti alege lucruri mult mai frumoase in viata. Cat timp prietenul tau este plecat ai posibilitate sa experimentezi si alte cai care o sa-ti prinda mai bine pe viitor, doar urmeaza ti visul si nu renunta. O sa reuesti indiferent de obstacol, indiferent de locul unde stai sau de unde esti, o sa reusesti. Mult noroc cu asta si sper sa faci o alegere care sa-ti prinda bine pe viitor. Nu te baza pe alte persoane, in primul rand bazeaza-te pe tine! Sper mult să treci de acest obstacol!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inscrie-te la o postliceala de meserii!
Sunt destule profesii care se pot face, daca nu-ti place sa pui unghii si sa machiezi, atunci poti merge la un curs de croitorie, cizmarie, pielarie, confectionat posete, pictat sau vopsit pe panza, frizerie, broderie, tamplarie samd.
Te poti muta cu chirie la oras si cat inveti poti sa-ti gasesti un job part time, sau de weekend.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai mai multe posibilități:
1. Faci o postliceală
2. Faci niste cursuri de calificare
3.Muncesti în oraș(dar va trebui sa îți plătești chiria)
4.Dai la facultate.

Uite,deși facultatea poate fi o pierdere de timp,daca tu crezi că ai potențial, experimentează,vezi,caută chestii ce te atrag (imposibil sa nu te atragă una macar).
Muncește când poți, lupta pentru ceva, nu te lasă pe tânjală că nu ai reușit cu jandarmii.
E imposibil sa nu mai ai vreun vis, mergi pe a doua varianta.
Daca totuși nu ai, stârnește-ti curiozitatea documentandu-te.
Bafta multa!

| LisaJulie a răspuns:

Pai de ce nu mergi în Anglia sa îți ajuți părinții acolo unde lucrează? Cu ocazia asta îți perfecționezi și engleza

| LisaJulie a răspuns:

Chiar nu vrei sa încerci sa mergi la facultate? Nu te-a pasionat nimic niciodată? Când erai mic ce voiai sa devii?

| MistarGoGu a răspuns:

Pai nu prea ai de ales! Daca bunicul tau se poate descurca singur sau cu ajutor de la alte persoane atunci trebuie sa iei o hotărâre!
1. Pleci la rude in Anglia unde sigur vei gasi temporar ceva de lucru sa strangi ceva bani una e sa ai lei in buzunar alta cu lire!
2. Cauti intr-un oras mare chirie eventual împărțită cu cineva sau la alte rude daca ai! Si loc de munca!
Doar daca te rupi de " zona de confort " poti face ceva!
Este clar ca la sat optiunile de viața si job sunt spre 《 0
Iar cu munca in Politie pentru o fata... greut!
Program cam haotic, atmosfera cam " toxică ", sărbători sau weekend-uri cu munca poate cand ai avea chef sa stai acasa!