| HappY_5445 a întrebat:

am ajuns intr-o situatie in care toti ma urasc...nu stiu ce am facut sa merit asta.Cred ca una dintre problemele mele este exteriorul meu sunt grasa si am inceput sa lupt cu asta! dar cu timpul m-am schimbat si la caracter pentru ca ca am devenit complexata foarte complexata. ajutati-ma va rog cum as putea sa incep totul de la o noua foaie, sa reusesc sa ma schimb la caracter si la exterior...am obosit enorm de singuratate si cuvinte urite in adresa mea. Ce sa fac?

6 răspunsuri:
| No a răspuns:

In primul rand ai mai multa incrdere in tine si cauta-ti prieteni adevrati care te apreciaza cu adevarat si te plac asa cum esti, nu te mint si mereu iti tin partea. Sau gaseste-ti o colega de indredere din clasa care sa-ti tina partea si sa te apere de colegii rai. Nu-i nimic daca esti grasuta, poti slabi cu putin sport si o alimentatie sanatoasa.winking Apreciaza-te mai mult, fa-ti prieteni adevarati si intotdeauna sa ai incredere in tine! Bafta si mult noroc! happy
P.S. si nu-i baga in seama pe acei colegi care te insulta ( si spun din experientawinking )

| VadTot a răspuns:

Parerea mea este ca ca te lupti de una singura si cu tine insuti.Ca sa ti raspund mai clar ar fi fost bine daca ti ai fi spus si virsta dar sunt ferm convins ca ai sub 18 ani nu i asa? Si vreau sa ti spun ceva clar si foarte exact mai mult decit tu insuti nu are cine sa te ajute tu singura trebuie sa redevii cum ai fost cindva ma refer la caracterul tau ca spuneai ceva despre asta.ok ai inceput sa iei in greutate.De ce oare? Si inca ceva Crezi ca esti singura? Si inca ceva oare asta sa fie o asa mare problema asa de mare incit sa nu poate fi rezolvata? Oare nu ar fi mai bine sa te mai linistesti un pic si sa ti faci un pic de ordine in viata ta in sufletul tau? Eu cred ca dramatizezi prea mult si plangi prea mult in loc sa incerci sa te uiti in interiorul tau si sa ti pui lucruile in ordine...Cine crezi ca de aici te ar putea ajuta mai mult decit te poti ajuta tu singura? Sunt ferm convins ca in afara de drumul care l faci de acasa si la scoala si invers stai mai mult pe acasa in fata calculatorui si te plangi toata ziua.Asa ca incearca sa ti schimbi stilul de viata din toate punctele de vedere sa incerci sa nu mai gandesti atit de negativ despre tine.sa incerci sa faci o vizita la medicul de familie.Si sa vezi ce i de facut cu exteriorul tau.ok? ce zici poti? S au poti doar sa te plangi ca toti te urasc si esti obosita de viata ta, uite daca vrei sa vorbim mai multe astept sa mi d ai un mesaj pe privat si voi incerca sa te ajut cu citeva sfaturi utile. ce zici? Capul sus si nu te mai plange toata ziua!

| micutadhampir a răspuns:

De obicei, oamenii care sufera se inraiesc. Poate si tu te-ai inrait din cauza celor care te-au ranit si acum reactionezi negativ la orice, pentru ca iti e teama sa nu fii ranita din nou. Incearca sa nu "sari la gatul oamenilor" cand vorbesc cu tine, asculta-i, incearca sa fii flexibila si nu "gica contra". Cat despre cealalta chestie, nu stiu de ce zice lumea ca nu are nimic daca esti grasa. E adevarat ca nu trebuie sa iti pese de ce spun ceilalti, nu ma refer la asta, dar obezitatea duce la declansarea multor boli precum cancer, probleme cardio-vasculare, diabet. Deci, fii dragura cu ceilalti, chiar daca ti se pare ca nu merita, da-le o sansa, iar pe de alta parte incearca sa slabesti, pentru tine, pentru sanatatea si viitorul tau, nu pentru ei. Mergi la un endocrinolog si/sau nutritionist, fa sport, sari coarda, mergi la shopping(ai sa razi dar daca iei magazinele la colindat juma' de zi fara pauza si fara sa te opresti la burger king, ajungi acasa extenuata). Si uite un sfat: daca cineva iti spune ca esti grasa, ii poti zice, in gluma, fara sa fii rautacioasa"o duc bine".

| annakarenina a răspuns:

Uite id-ul meu : nestor_aav, te pot ajuta pe mess.

| Micuța_8438 a răspuns:

Draga mea nu trebuie sa-ti faci probleme pentru ca esti mai plinuta!
Nu te uita la tot ce spun toti uraciosii care te vad!
Pur si simplu nu-i baga in seama!
Trebuie sa fii tu...sa te iubesti pe tine!
Pentru ca daca nu te iubesti tu pe tine` atunci nu vei avea niciodata incredere in tine`!
Incearca sa-i ignori sa nu-i bagi in seama si daca nu reactionezi si te comporti ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat totul va fi ok...
:-x
Spuneai ca te simti singura?
Pai daca vrei intr-o zi cand nu ai ce face adauga id meu :bioanamarcela
Poate mai schimbam niste vorbe si poate te ajut cumva!
Pa paa!happybig hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primul pas deja l-ai facut. Esti constienta de ceea ce ai si vrei sa schimbi in bine.Incepem cu ceea ce simti si gandesti tu.Nu te mai consuma din vorbele celorlalti si ai incredere in tine.Esti om ca si ei,cu defecte si calitati. Gandeste-te ca esti o persoana puternica care va reusi. Si vei reusi. Ai ambitie si fa ceva pentru a scapa de complex. Te pot ajuta parintii cu un doctor care sa-ti prescrie bine o alimentatie sanatoasa. Daca nu,tu singura ai grija de asta. Nu te infometa,doar mananca echilibrat.Fa mult sport,din asta poti face chiar o distractie. Pune-ti muzica si danseaza,alearga, fa orice iti place si te-ar putea ajuta. Oameni care sa comenteze mereu se vor gasi.Tu doar nu pune la suflet. Stii vorba aia, imi pasa ce crede lumea cand raman blocata in wc.In rest tu stii cum esti si nu ramane decat sa vrei sa schimbi ceva. Fii increzatoare!