| Amalia_3068 a întrebat:

Am de ceva timp o nelamurire.
Pe okazii de exemplu, vreau sa vadn un produs. Ok imi fac cont, pun produsul, gasesc cumparator, dar cand il pun la posta de unde stiu aia ca trebuie sa imi plateasca 100 de ron de ex?
Trebuie sa scriu pe colet, sau cum?
Funda + vot!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il trimiti ramburs, respectiv la predarea coletului posta o sa incaseze contravaloarea lui, pe care tu ai scris-o la depunerea coletului. Nu i se elibereaza coletul pana nu plateste si apoi o sa-ti dea banii. Aici: http://www.posta-romana.ro/services/colete-postale-interne-cu-ramburs_18 gasesti toate detaliile. Numai bine!

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe mandatul care insoteste coletul se specifica la ramburs valoarea piesei trimisa plus valoarea de transport a coletului. La Posta Romana scrii tu, la posta rapida scrie baiatul care completeaza mandatul. Cel ce primeste coletul nu-l poate ridica fara sa plateasca suma de rambursat.