| ₣e†ĺ†α Ŕ嚃å†α†ħå a întrebat:

Am de facut la romana o compunere in care sa exprim, motivat, preferinta pentru un personaj din basm... Vreau sa imi spuneti despre ce personaj sa fac adica sa am de scris 3 sferturi de pagina de caiet studentesc aproape.Plss...cat mai multe idei big grin

Răspuns Câştigător
| Anonim_5812 a răspuns:

Cred ca nu noi ar trebui sa iti spunem despre ce sa scrii, ci tu ar trebui sa selectezi un personaj de basm care iti place, dar iti pot da niste exemple: Harap-Alb (deoarece era cu mult mai curajos decat fratii sai, in ciuda faptului ca el era mezinul familiei), Cenusareasa ( deoarece avea un caracter atat de puternic incat a rezistat tuturor presiunilor surorilor si mamei ei vitrege), Fata cea mica de imparat din basmul "Sarea-n bucate" ( deoarece prin inteligenta ei, i-a demonstrat tatalui sau de ce il iubeste la fel de mult ca sarea-n bucate). Sper ca te-am putut ajuta. Good luck.

8 răspunsuri:
| Ankhsenamone a răspuns:

Pe mine m-a impresionat basmul "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte" deoarece impletirea elementelor reale cu cele fabuloase creeaza fantasticul, ca specific ancestral; se manifesta idei filosofice din mitologia romaneasca, referitoare la conditia omului in univers, la viziunea despre viata si moarte.
Fat-Frumos este personajul principal, iar numele generic de erou ilustreaza ideea ca protagonistul intruchipeaza modelul de cinste, dreptate si adevar, constituind imaginea fortelor binelui. El vine in lume prin magie, avea o inteligenta iesita din comun, caci invata intr-o luna cat altii intr-un an.Dovedeste tarie de caracter in atingerea scopului propriilor idealuri, acelea de a gasi tineretea fara batranete si viata fara de moarte.Se dovedeste a fi curajos si generos in timpul peripetiilor, insa traieste intr-o aparenta fericire in Paradis, deoarece aceasta este provocata de amnezie si de incremenirea timpului.
Revenindu-i memoria, eroul se topeste de dorul lumii din care venise si mai ales de parintii sai si redevine muritor.
sper sa ai succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Praslea cel voinic si merele de aur

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum a spus Ankhsenamone, "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte" este un basm reusit, complex, insa poate fi usor complicat, depinde de varsta. Daca esti la gimnaziu, cel mai potrivit este Praslea din "Praslea cel voinic si merele de aur". Spui ca este caracterizat in mod indirect prin comportamentul sau si ca specific personajului de basm, acesta primeste pe parcursul textului ajutoare din partea altora. In fine, daca nu, poti da un search pe google despre el...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pff gandeste-te

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fat frumos la soppinh
ion creanga

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre fat frumos

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum e caracterizat de ceilalti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci voi sunteti niste tocilari priceputin foarte bine in treabalor, care citesc de rup stilu... bafta