| natalia_5717 a întrebat:

Am in clasa. o colega careia ii place sa isi arate lenjeria intima(care deseori lipseste). Stiu ca sunt la moda pantalonii cu talie joasa dar ea exagereaza total.Nu stiu cum sa ii spun ca de fapt e de prost gust sa porti pantaloni cu talie joasa si o bluza extrem de scurta. E la limita penibilului.Cateodata ma gandesc:ea chiar nu isi da seama ca a ajuns de rasul clasei?thinking Voi ce parere aveti de genul asta de fete?

Răspuns Câştigător
| covexrobu a răspuns:

Eu aveam o colega care isi tragea chilotii peste bluza si se vedeau urat de tot pana cand un coleg s-a suparat si i-a zis de sfinti cruci si altele si de atunci nu a mai purtat asa. Deci sa isi faca unul dintre voi curaj si trebuie sa ii spune-ti in fata raspicat. Lasa-ti profesorii deoparte totul se poate rezolva si intre voi. Daca nu trimite si tu vreo doi-trei colegi sa o rezolve putin la baie si poate o sa ii mai treaca cheful de umblat asa. Dar sa o faca doar cu acordul ei.

25 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

In primul rand ar trebui sa nu fie permisa o asemenea tinuta la scoala, pentru ca ea, prin modul in care se imbraca, vrea sa fie sexi. Scoala are acest rol in viata unei eleve? Eu cred ca nu si de aceea mi se pare ca, acest gen de libertinism, atrage multe necazuri, pentru ca unele fete nu sunt in stare sa inteleaga ce este decenta si cum anume trebuie sa te imbraci, in institutia scolara. Desigur ca sunt de vina si parintii, dar sunt convinsa ca, acestia pleaca devreme la serviciu si nici nu au habar de cum se imbraca progenitura lor la scoala.
Eu cred ca trebuie ajutata pentru a nu se mai faca de ras in continuare, deoarece ea va fi sigur in pierdere, mai ales ca acum este inca o pustoaica de gimnaziu.
As fi raspuns mai repede la aceasta intrebare insa doar acum mi-a aparut pe e-mail, pe adresa mea. Mi se pare ca nu prea are cu ce sa se laude cu ceace stie si vrea, cu orice chip, sa fie in centrul atentiei si cred ca asa a ajuns insa, in mod negativ si nu-i face bine de loc acest lucru.
Este bine s-o ajutati chiar daca ulterior se va supara pe voi trebuie sa-i spuneti punctul vostru de vedere, insa intr-un mod pasnic si nu asa cum a raspuns un tanar ca, daca mai vine asa la scoala, baietii "s-o rezolve la baie" cu voia ei fireste, mi se pare lipsit de bun simt un asemenea mod de rezolvarea problemei si cine ar face asa ceva ar cu mult mai prejos decat este aceea copila care nu are bun simt. Atentie de aici pana la viol nu este decat un singur pas, mai ales daca tinerii se "infierbanta". In acest fel nu i-ati fi de ajutor si sper din tot sufletul ca o asemenea "metoda" nu va fi aplicata. Imi place ca acest lucru te ingrijoreaza si de fapt vrei s-o ajuti pe colega ta care este debusolata deocamdata, dar trebuie abordata cu mult tact aceasta problema pentru a nu face mai mult rau decat bine. Succes.

| Mya a răspuns:

hee hee Trist... dar exista si genul asta de persoane care dau in penibil incercand sa iasa in evidenta.Nu ar trebui sa te simti nevoita sa faci tu ceva, fiindca oricum nu'ti va asculta sfatul, dimpotriva, mai repede preferea sa creada ca o invidiezi, decat ca la ea e ceva in neregula...si te mai alegi si cu un dusman. :p

prfml
| prfml a răspuns:

Deci nu vrea sa isi afiseze lenjeria ci goliciunea happy Sunt isbite pentru barbati, sunt decaord, prin asta un barbat poate demonstra cat de ambitios este, cat de mult isi respecta si iubeste partenera.

| andi a răspuns:

Pai vrea sa demonstreze k e tare si ca vrea sa intarate barbatii. poate asa se alege cu vreun viol...

regis
| regis a răspuns:

Despre genul asta de fete nu am o parere foarte bine formata. Dar despre cele care nu au alta treaba decat sa comenteze cum se imbraca colegele cu siguranta nu am o parere buna.

regis
| regis a răspuns:

@melina - nu stiu daca ai sau nu obiceiul de a comenta imbracamintea celorlalti, insa poti sa iti spun ca tocmai ai facut-o. Personal nu sunt deranjat de tinuta celorlalti si nu vad unde e lipsa de respect, mai ales ca dupa cum spui si tu, unora chiar le place. Hai sa fim putin mai toleranti si sa acceptam ca gusturile nu se discuta, ca e problema fiecaruia cum se imbraca si ca ceea ce tie ti se pare penibil altuia i se poate parea sic.

| iiirrriiisss a răspuns:

Daca vrei sa-i dai un sfat, nimeni nu te opreste, insa ai grija cum i-l dai, o poti jigni. Pana la urma urmei, fiecare se imbraca cum vrea, daca este lipsita de gusta. asta este!

| fryekid a răspuns:

Nu nu, probabil tu esti ochelarista cu fusta pana la tenesi care nu iasa din banca.
Cum sa fie de prosta gust, cum sa se faca de rusine? Tu nu sti ce vorbesti.

| fryekid a răspuns:

Pai asa sunt toate fetele la mine in scoala, bine in afara de tocilarele din prima banca.
Nimeni nu zice nimic, numai ca ne fac fericiti, pe noi, baieti happy

| alexam a răspuns:

Vai - Vai! Ma mir ca nu iti place ce vezi! In sensul ca si tu esti pustoaica. Eu sunt o tanara femeie, si iti spun: cand mergeam in Buc. la munca in metrou eram oripilata de ce vedeam, nu numai ca sunt urate, de prost gust sau obeze, dar nu isi dau seama ca se pot imbolnavi! Daca e f cald afara nu inseamna ca te poti imbraca mai cu nimic... Mai nou ma mai uit acum la lumea ce trece pe strada prin dreptul magazinului care lucrez, si tot asa, aceeasi problema! sad eu consider ca o fata se poate imbraca IN ORICE FEL atata vreme cat nu este INDECENTA si mai ales sa o avantajeze! Incearca sa vorbesti cu ea, si spune-i ca pe tine nu te deranjeaza, ci te deranjeaza ca toti rad de ea si nimeni nu vrea sa ii spuna nimic. Macar sa fie o perioada suparata pe tine, tu stii ca i-ai spus ce ti s-a parut important!

| idanna a răspuns:

Ma intreb ea nu are oglinda sa se vada sau parinti sa ii spuna sau si mai si...profesorii din scoala sunt legati la ochi sau? ...Nu ii spune ca presupun ii place sa se faca de ras iar acum sa fim seriosi asta e stilul ei de a atrage priviri?

| alabala a răspuns:

Si la mine in clasa avem exact asa o fata.si in plus.pantalonii cu talie joasa nu se mai poarta asa de mult ca in anii trecuti happy plus ca a purta pantaloni cu talie joasa si bluza scurta inseamna prost-gust laughing E clar ceea ce cauta .ar trebui sa iti faci curaj si sa vorbesti cu ea.

Răspuns utilizator avertizat
| Onutzu a răspuns:

Daca vine asa de dezbracata de ce nu faceti o clasa speciala pentru nudisti? laughing laughing laughing

| xtreme a răspuns:

Eu cred ca duc lipsa de atentie... spune-i ca e deja plictisitor sa ii vezi aceiasi parte goala a corpului in fiecare zi si ca asta a ajuns subiectul de fun al clasei. Fao pe ea sa se simta jenata nu voi sa fiti jenati sa ii spuneti.

| dodo93 a răspuns:

Aaa...nu pot sa imi spun parerea pentru ca as jigni mai mult de jumatate din Terra laughing te-ai prinswinking \m/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laso big grin poate ei ii place sa se imbrace asa smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Las-o si pe ea sa traiasca! Asa cum intelege ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil vrea sa iasa in evidenta... daca cu altceva nu poate...las-o asa in plata ei... oricum nu vacastiga nimic...va pierde multe.
I-ai putea da un sfat dar decat sa ti-o ia in nume de rau sau sa creada ca esti invidioasa (genul asta de oameni nu gandesc)...mai bine las-o asa.
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dirigintele vostru ce parere are despre acest lucru?big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca intr-un fel esti geloasa

| anonim21 a răspuns:

Cineva trebuie sa-i spuna ce credetii cu totii si ca ''a ajuns de rasul clasei''. Poate o foarte buna prietena (daca are asa ceva) sau poate chiar tu ai putea s-o faci, bine fara prea mult tam-tam, in intimitate. Daca nu tine cont de sfatul tau, nu insista o sa fie foarte dezamagita in viatawinking