| miko55 a întrebat:

am indraznit sa postez aici pentru ca nu stiu ce sa fac. sper ca veti avea rabdarea sa cititi randurile ce urmeaza.Am 17 ani, peste o luna fac 18.Am inceput scoala de soferi cu foarte mult entuziasm, dar dupa numai 3 sedinte sunt foarte dezamgita si terorizata de instructorul pe care l-am ales.are foarte multe pretentii, tipa si mai face si misto de mine. dupa fiecare sedinta ajung acasa plangand.simt ca nu o sa reusesc sa termin scoala asta si cu atat mai putin sa iau permisul. le-am spus parintilor ( tata e prieten cu instructorul) iar tata mi-a zis sa am grija sa nu cheltuie banii degeaba si sa-l fac de ras.eu simt ca o sa o iau razna.ma duc la orele de condus cu groaza.pe deasupra la liceu sunt la un profil de matematica si scoala ma termina pentru ca este foarte solicitanta.nu stiu cum sa ma impart intre cele doua, cum sa le fac fata, si cum sa trec peste starea pe care o am de cand am inceput scoala de soferi, adica plang intr-una numai cat imi amintesc de intructor si de vorbele lui.nu mai suport nici sa deschid cartea de legislatie si nici sa fac un chestionar. nu stiu cum o sa rezist! va rog dati-mi un sfat.

Răspuns Câştigător
| mich3ll329 a răspuns:

Sincer, am si eu 18 impliniti acum recent, aceiasi chestie a fost aproape si la mine, cu tata il cunoaste si bla bla bla.ca a facut si tata cu el si se pricepe si mai stiu eu cate.intr-o perioada am fost d acord sa fac cu acel instructor pana cand am spus decat sa stiu ca tipa si se rasteste la mine si nu are toate "tablitzele la cap"am spus ca fac cu cine vreau eu.la tine e un pic diferit.ai incerkt sa vb cu instructorul tau si sa ii spui ca certandute nu o sa ajunga niciunde, ci dimpotriva te sperii si uiti tot? daca ai incercat deja.nu-l baga in seama cand mai vb, fa cum crezi tu, nu-l mai baga in seama, iar daca nici asta nu merge, raspunde-i cu aceiasi moneda.cat despre tatal tau daca il cunoaste si stie de ce este in stare nu stiu dc te-a mai dat la el. i-ai spus macar tatalui tau cum iti vorbeste si cum isi bate joc? sau i-ai spus doar ca nu iti place ca se poarta urat. fa-o atunci p mama ta sa inteleaga si ea o sa vb cu tatal tau, sau vb f deschis cu tatal tau despre capitolul asta, explici cu f multe detaliiwinkingMult Succes:*

3 răspunsuri:
| Pedala a răspuns:

Sincer nu cred ca omul ala tipa degeaba la tine. Treaba cu liceu matematica si scoala de soferi fiind prea solicitante spun multe despre tine. Ti-i groaza sa citesti legislatia? Foloseste autobozul! o pitipoanca rasfatata si melodramatica mai putin de evitat in trafic.
Gandeste-te inainte sa incepi sa te lamentezi! Pune-ti intrebarea: Am fost proasta? Am facut o chestie cretina? De cele mai multe ori raspunsul va fi da.(chiar daca nu sesizezi din prima)

E trist cand cineva rade de alta persoana care incearca sa invate ceva nou, dar este si mai trist cand dai peste aceleasi femei cretine zi de zi. Faci haz de necaz. Sunt momente cand am flash-uri ca intru peste voi in masina si va bat cu fata de volan, ritmic, pana obosesc. E singurul lucru care ma face sa nu o iau razna de tot cand va vad ca dati din umeri cu nonsalanta ca niste cretine cand faceti imebecilitati de puneti pe toata lumea in pericol...

Nu te obliga nimeni sa faci mate-nfo (cu toate ca e la moda) si nici scoala de soferi ( la fel de trendy).

P. S. Mesajul se adreseaza speciemenelor de genul, nicidecum doamnelor si domnisoarelor care stiu ca Airbag-ul nu este o perna pe care iti odihnesti capul cand ti-e somn, oglinzile nu sunt un accesoriu, R-ul de pe schimbat-or nu vine de la racheta, iar parcatul nu este proba de admitere la NASA.

| Pedala a răspuns:

"Faptul ca sunt la un profil de matematica sau ca fac scoala de soferi nu inseamna ca sunt o pitipoanca".

Ce am spus eu si ce ai inteles tu. Daca ti se pare super solicitant un liceu de mate inseamna ca nu prea e locul tau acolo. Nu zic ca e usor, dar nici sa "te termine".

"nu stiu cum o sa rezist" - nu te obliga nimeni pisoi, tot ce faci e facultativ si faci pentru tine.

a invata in conditii de stres nu e foarte greu, trebuie doar sa iti cunosti prioritatile.

| miko55 explică:

Faptul ca sunt la un profil de matematica sau ca fac scoala de soferi nu inseamna ca sunt o pitipoanca.nu ai niciun drept sa ma judeci.eu pur si simplu am cerut un sfat. chiar nu am nevoie de inca cineva care sa ma demoralizeze si mai tare.nu cred ca tu ai fi putut invata ceva find intr-un stres continuu.si ca sa stii, legislatia o stiu, la scoala ma descurc, doar ca acest comportament al instructorului m-a facut sa imi pierd toata increderea in mine si chiar sa imi para rau ca am inceput scoala de soferi.