| Deutza_5625 a întrebat:

Buna am nevoie cat de repede se poate de ajutorul vostru deoarece cineva mi-a umblat cu telefonul si mi-a pus de 3 ori gresit pinul si acum trebuie sa bag pukul(trebuie sa mentionez ca nu mai am vcardul ala de pe care se scoate cartela.crying ) ...imi spuneti si mie cum sa-l aflu?! Pls.
Pupicei!

Răspuns Câştigător
| MiniMo a răspuns:

Poti sa afli codul puk de pe un alt telefonwinking!
Trebuie sa suni la *100# si vei avea mai multe obtiuni. Una din ele va fi info puk...dai raspuns si scrii numarul respectiv (fiecare optiune este numerotata si la raspuns introduci numarul respectiv) acum dupa ce ai apasat numarul unde scrie info puk dai trimitere. Iti vor aparea noi infaormatii si iti a cere numarul de telefon care este blocat (numarul tau)...il introduci si dai trimitere. Telefonul de pe care a fost trimis SMS-ul va primi un nou SMS in care iti va spune codul puk!
Introduci codul pe telefonul tau... si asta e tot!winking

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți suna în rețeaua unde este numărul de telefon și vei primi codul PUK.
Pa, pa.

| Mauve a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat, numai ca mie mi s-a blocat de tot ca si pukul l-am gresit.M-am dus la un magazin Vodafone si acolo mi-au dat o alta cartela cu acelasi numar. Daca ai pana acum incarcati 40 de euro ti-o schimba gratuit.Eu asa am facut, am mai incarcat 9 euro ca sa ajung la 40 de euro si am primit si cartela si am ramas si cu acei 9 euro. Daca nu esti in Vodafone, ar fi bine sa te duci la ei in magazin.