| Zulicious a întrebat:

Buna :*! Am nevoie de ajutoor >:"! Care e cel mai mare numar naturaldin doua cifre care impartit la 6 sau la 8 da rest de fiiecare data 3? Daca stiti is puteti sa`mi explicati si mie as fi recunoscatoare love struck!

Răspuns Câştigător
| CadeamiarMaseaua a răspuns:

99.
Vezi cel mai apropiat numar de 100 care se imparte si la 8 si la 6 (adc 96 in cazul nostru) si adaug restul adica 3.

Trebuie sa fie si alta metoda dar nu am stat sa ma gandesc la ea...

2 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nouazeci si noua

| ILikeParAzitii a răspuns:

Alegi un nr. din inmultirea cu 6 sau 8 (de ex 6x6=36) rezultatul il inmultesti cu 3 si imparti la 6 sau 8 si iti va da cu rest 3. De ex: 8x5=40 (40+3=43) 43:8=5 rest 3