| melinda33 a întrebat:

am nevoie de ajutor.Cum intelegeti expresia:"Copacul se tine de radacini iar omul de prieteni"

3 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Ce clasă eşti? Eu sunt clasa a VII-a. Păăăi... Din acel citat rezultă că prietenii sunt ceva indispensabil vieţii, ceva fără de care nu poţi trăi. Copacul se hrăneşte prin rădăcini, pe acolo absoarbe seva. Copacul nu ar putea trăi fără rădăcini, aşa cum omul nu poate trăi fără prieteni. E o comparaţie foarte frumoasă.

| Cσσкiє a răspuns:

Cu cea mai mare plăcere, oricând.

| melinda33 explică:

Sunt clasa 8-a, la fel m-am gindit ca tine, dar oricum mersi pentru idee!