| MaduMadutsa a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor, sunt un pic dezorientata si m-am gandit ca pot primi niste sfaturi, ceva. Sunt clasa a opt-a si trebuie sa aleg un liceu, profil. Ei bine aici am o dilema. Pot spune ca oscilez intre meseria de politist si cea de farmacist. As crede ca ambele meserii castiga la fel, cca 2000 lei (la inceput), parintii ma indruma catre farmacie, dar trebuie sa recunosc ca de cand eram mica imi doream sa ajung politista. Mi se pare interesanta, ma atrage, dar nu am avut posibilitatea sa aflu mai bine ce riscuri implica si mai exact cu ce se ocupa fiecare functie. Sincer, atat la fizica, chimie, biologie (pentru farmacie) am "goluri", cat si la istorie, engleza, sport (cele importante pentru politie), consider ca am mai multe lipsuri si e mai greu la politie, cu probe sportive eliminatorii, etc. Nu stiu ce sa fac, multi ar spune ca sa fac ceea ce imi place dar ma gandesc si la eventualitatea de a nu intra la academia de politie/ sc postliceala sau ce se face. Si ce fac atunci? Pe de alta parte in farmacie ar fi ceva mai usor...dar mai mult de tocit. Chiar nu stiu ce sa fac. Daca as castiga mai mult la farmacie as opta acolo, cand spun farmacie ma refer l-a creat medicamente in laborator, nu vanzatoare. Plus ca as fi mai mandra de o cariera in politie. Voi ce credeti? (As vrea niste sfaturi, avantaje, dezavantaje)

1 răspuns:
| Wildflower a răspuns:

Buna! Da, ai dreptate! Iti spun sa alegi ceea ce iti place tie. De ce iti pui problema asta "daca nu o sa intru la academia de politie"? De ce nu ai intra? De ce ai da la un profil care se bazeaza pe multa istorie si engleza daca nu esti sigura ca vei reusi? Eu spun sa alegi ceea ce iti place. Istoria nu este atat de grea daca esti atenta la ora si poti sa rogi pe cineva sa te ajute la engleza daca nu te pricepi. Nu lasa chestiile astea sa te faca alegi gresit si dupa sa regreti. Gandeste-te bine! Bafta! happy