| anonim_4396 a întrebat:

Daca cineva termina facultatea de farmacie...este doar farmacist sau poate merge si pe un post de chimist? Sau sa lucreze in laborator? happy

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Poti lucra in laboratoare farmaceutice sau pe posturi de chimist farmaceutic in laboratoarele de cercetare/producere medicamente. Sunt masterate care te pot ajuta daca preferi sa lucrezi in laboratoare la prepararea medicamentelor.

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Dupa ce termini facultatea de farmacie iesi farmacist, nu chimist (pentru asta trebuie sa urmezi cursurile facultatii de chimie industriala); ca farmacist esti mult mai bine platit decat ca si chimist...

| MadRaven a răspuns:

Bună,
Poţi să te angajezi ca chimist, dar pentru asta ar fi preferabilă facultatea de biochimie.
De la farmacie mai poţi merge spre parfumuri, cosmetice de exemplu.

| Andrei123654789 a răspuns:

Farmacistului nu ii trebuie o pregatire foarte mare deci nu are nevoie de facultate.In schimb daca faci facultatea de medicina si farmacie fiindca nu e doar de farmacie te poti face de la doctor pana la chimist desigur deoarece la facultatea respectica daca te duci doar pe farmacie o sa inveti chimia a o gramada de medicamente si chimia corpului uman asa ca da te poti face chimist desigur.

| almirock a răspuns:

Este doar farmacist, dar poate lucra și în laboratoare farmaceutice. Dacă vrei să te reorientezi după facultate, poți face un master într/un domeniu colateral.