| Marcella15 a întrebat:

Buna am nevoie de raspuns la niste intrebari URGENT:
1.De ce pe platforma sud americana in afara de carbune, petrol si gaze naturale se formeaza si minereuri metalice?
2.De ce fluviul Amazon este bogat in apa pe tot parcursul anului?
3.De ce padurile din bazinul Amazoniei sint numite padurile Pamantului?
4.De ce se afitma ca lumea organica a Americii de Sud este originala?
5.De ce densitatea populatiei Americii de Sud este mai inalta in regiunile de tarm ale continentului.

Rapundeti la care stiti.Cine raspunde la cele mai multe primeste FUNDA.Va multumesc.E URGENT.

1 răspuns:
| cristimihailov a răspuns:

1. Nu am auzit de ideea ca pe undeva sa se formeze minereuri metalice. Auzisem doar ca exista.

2. Deoarece strabate o zona ecuatoriala. Ca idee zona ecuatoriala este o zona umeda. Datorita curentilor de aer ascendenti parca.

3. Pentru ca padurile din bazinul amazonian sunt cele mai intinse paduri din lume la ora actuala.

4. Daca inteleg corect intrebarea, raspunsul ar fi pentru ca statele relativ sarace si nu au bani de agricultura moderna.

5. Ca in orice alt continent, populatia in regiunile de tarm este mai ridicata decat in regiunile continentale, in special datorita accesului la transport, la apa (multe rauri se varsa in regiunea de coasta) si in plus accesul la hrana (pescuit).