| taniushka a întrebat:

Am nevoie si eu de un sfat
am o prietena "presupusa" tzin la ea enorm de mult, o ajut la teme, o sutin moral, ii intru in voie, imi fac griji pentru ea, o sun, ii scriu.mai pe scurt tot ce ar trebui sa faca o prietena pentru alta
ea pe cand nu ma suna, nu-mi scrie, cand iese afara la plimbare nu ma cheama, se duce cu alte prietene, din ce pateste nimic numi spune, ma suna numai cand trebuie s-o ajut cu temele
nu stiu ce sa mai fac? cum sa procedez si mai ales ca tot timpul cand ne certam, ea intoarce mereu situatia si ramin eu cea vinovata, cind de cele mai dese ori ea incepe cearta pentru ca ii reprosez delicat komportamentul ei fata de mine si spune ca eu o neglijez mult
Help pliz

3 răspunsuri:
| smile a răspuns:

Buna! Sincer eu cred ca se foloseste de tine.Nici nu cred ca te considera o prietena adevarata.Dar nici tu nu procedezi corect...In primul rand ai dreptate o ajuti pentru ca sunteti prietene, o ajuti odata de 2 ori dar nu mereu...Ea sa obisnuit ca tu sa scoti mereu din belele, sa ii faci temele s.a.Ar trebui sa discuti cu ea si sa ii spui ca daca sunteti prietene asta nu inseamna ca ea nu are niste indatoriri fata de tine.Nu mai fi timida si pune piciorul in prag. Daca tot ea considera ca esti vinovata las-o in pace atunci cand te cauta ii spui tot ce nu iti convine la comportamentul ei si spune-i ca daca nu se va schimba tu nu vei mai continua aceasta situatie neplacuta in care te pune. Daca vrei imi dai un mesaj privat cu id tau daca vrei sa vorbim mai multe.Succes:*

| MiQutsa a răspuns:

Simplu...Daca intr-adevar e asa cum spui tu las'o balta pe ea si vei scapa de chinwinking

| taniushka explică:

Eu ei i-am spus de mai mult eori despre comportamentul ei dar ea intoarce mereu situiatia in asa fel ca ramin eu vinovata chiar daca ii spun delikat anumite chestii