| Silver14 a întrebat:

Buna am nevoie urgenta urgenta de o compunere maxim sau minim o pagina de A4 in care trebuie sa descriu un copil nepasator de grijile familiei lui, plz repede. fundita

Răspuns Câştigător
| ascovit a răspuns:

Ei bine, trebuie sa iti reamintesc ca TPU nu este un site pentru. rezolvarea temelor pentru. acasa. Si la unii utilizatori le-au fost sterse conturile pentru. acest lucru. Insa o sa te ajut:-D

Alex este un adolescent de 14 ani, cu parul saten deschis si ochi caprui. De mic copil is iubea foarte mult familia, era silitor, insa cu timpul nu se stie din ce motive s-a schimbat radical.
De aproximativ un an de zile din cel mai bun elev din clasa a ajuns sa aiba aproximativ doar note de 7, sa tipe la mama lui, sa comenteze aiurea la ea. Negandindu-se ca acea persoana la care tipa in momentul de fata i-a dat nastere, si care si-ar da viata pentru. el. Anturajul dincare face p[arte Alex este unulthinking care cam lasa de dorit. Acel grup fiind alcatuit in majoritate de persoane fumatoare, chiulangii, si chiar consumatori de droguri. Din feriire Alex nu a luat aceste vicii, insa comportamentul lor imediat la adoptat. Si este foarte egoist.
Familia sa trecand printr-o situatie foarte dificila, mai exact, tatal sau a avut un accident si nu isi mai poate misca picioarele. Iar acum familia sa traia din pensia tatalui sau de handicapat si salariul micut al mamei sale, care era menajera. In aceste momente, Alex in loc sa-si sprijine familia, moral, pentru. ca altfel nu avea cum, incepu sa cauzeze cat mai multe probleme parintilor sai. Egoismul sau nu-l putea lasa la o parte. Timp indelungat, de aproximativ 3 luni de zile, nu a purtat nici un fel de conversatie cu parintii sai. Pleca la scoala, venea, si dupa aproximativ o ora pleca. Venind foarte tarziu acasa. Parintii sai erau cu moralul la pamant. Erau extrem de necajiti ca nu isi pot controla propriul copil de alta data. Cu care se mandreau.
pana la urma in familia sa veni si o veste buna. Tatal sau isi putu gasi o meserie pe care o putea practica de acasa. Nefiind necesar sa se duca la un birou. Deja starea financiara a familiei lui Alex s-a imbunatatit, insa baiatul era foarte aerian. Visa cu ochii deschisi la lucruri imposibile, incepu sa fumeze, sa isi petreaca viata fara sa discute despre nimic cu parintii sai.
L a 15 ani insa era foarte necesar sa se schimbe, comportamentul sau fiind foarte asemanator cu cel al terosristilor. Incepu sa faca trafic de droguri si peste 4 luni de cand incepu acest lucru chiar fusese prins de catre politie. Acum nu avu ce face si trebuia sa stea de vorba cu parintii sai. La auzul a ceea ce s-a intamplat si la faptele fiului sau, tatal sau din cauza unui soc puternic, a intrat in coma, Alex bazandu-se in sfarsit pe mama sa. Pana la urma acesta fu scutit de inchisoare. Dovedindu-se la proces faptul ca el a fost doar o victima in traficul ilegal de droguri ilicite.
Acum la fel debrusc cum se chmbase inr au, la fel de brusc si de neasteptat s-a schimbat in bine, notele incepu sa creasca, incepu sa discut e cu parintii sai, si chiar se bucura cand tatal sau a depasit momentul in care se afla in coma. Si anturajul fu schimbat, si avu un grup cu prieteni de nadejde.