| andrada a întrebat:

Buna!
Am o colega pe care nimeni din cls nu o suporta (pentru ca e cam paracioasa) si toata ziua o injura, fac misto de ea, o barfesc etc. si o fac curva. Ea nici macar nu a avut pana acum vreun iubit dar mai sa se culce cu cineva si am incercat sa fiu eu mai ok si sa ma imprietenesc cu ea si am vazut ca e chiar ok (de fapt ma ajuta mai mult decat ma ajuta ceilalti prieteni ai mei) si nu stiu cum sa fac sa ii conving pe colegii sa term cu injuraturile astea. Doar ca eu daca stau cu ea normal ca colegii si iau si de mine si nah. Stiu ca nu ar trebui sa conteze parerea lor daca eu ma inteleg cu colega mea dar nu e usor cand iti zic asa zisii prietenii " hai pa, du-te la curva aia". Ce sa fac? si baiatu de care imi place a inceput sa ma ignore din cauza asta crying

Răspuns Câştigător
| Ramonaaaa a răspuns:

Hello Andrada happy!
Intr`un fel, colega ta si-a "castigat" aceasta reputatie prin faptul ca este paracioasa. Atunci cand o persoana da " cu ciocul" in stanga si in dreapta despre ce se intampla sau nu se intampla in clasa, evident ca nimeni nu o suporta si nimeni nu vrea sa se imprieteneasca cu ea.
Bineinteles, chestii ca si "curva " sunt niste prostii, niste insulte in plus adaugate pentru a o face sa se simta si mai prost.
Daca te intelegi bine cu ea, o poti ajuta sa se integreze. Cum?
Simplu big grin.
In primul rand vorbeste singura cu toti colegii tai si explica`le faptul ca tu ai stat cu fata respectiva si ti se pare chiar ok, de treaba, etc. Pune`le in vedere faptul ca,daca sunt prietenii tai, iti vor "permite" sa te imprietenesti si cu altii, pentru ca toata viata cunosti oameni noi, la urma urmei.
Cere`le, daca nu colegilor, macar prietenelor tale cu care, presupunem, ca te intelegi ok, sa ii dea o sansa fetei respective, sa o accepte in grup cel putin o singura zi, pentru tine happy.
Iesiti intr-o zi in parc cel mai bine. Un loc unde va puteti distra si arata`le ca aceasta fata poate sa fie si de treaba, de gasca.
Logic ca trebuie sa ii spui fetei respective ca daca vrea sa aiba prieteni, atunci trebuie sa renunte la barfe.Si sa o rogi chiar pe ea sa vorbeasca cu prietenele tale.
Nu trebuie sa o respinga! Este adevarat ca si ea a avut, in mare parte, contributie la aceasta atitudine de dispret si de respingere, dar, important este sa VREA sa se schimbe.
Take care happy!

3 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Colegii tai nu stiu ce inseamna curva. spune-le mai intai sa se uite in dex si dupa aia sa inceapa cu gura.
iar colega ta sa nu mai parasca.
eu zic sa incerci sa te intelegi bine cu toti.
spune-le celorlalti colegi ca daca tu vrei sa vb cu aceasta colega e decizia ta, problema ta. spune-le ca tu vrei sa te ai bine cu toti colegii indiferent ca aia e curva, ala tocilar etc. happy
nu trebuie ca relatia ta cu aceasta colega sa afecteze si relatia cu ceilalti colegi de clasa.

| Alina140663 a răspuns:

So lasi in pace, nu trebuie sa iti lasi prietenii pentru ea
ea trebuie sa se schimbe pentru a avea prieteni
eu zic sa nu te bagi chiar daca noh faci o fapta buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi? Daca baiatul care te place te-a ignorat pentru asta inseamna ca nu este unul adevarat, trebuia sa fie surprins pentru bunatatea ta si daca a facut asta inseamna ca e multumit de injuraturi, si poate vei fi si tu in stari proaste ca aceea fata, si asta inseamna ca se va purta urat cu tine. Si chiar iti pasa de parerile altora? Tu ai facut o fapta buna, nu te mai lua dupa niste oameni lipsiti de bunul simt. Ei ar trebui sa planga de nesimtirea pe care au facut-o si o sa sufere pana la urma. Tu tine-o tot asa. Faci fapte bune.