| Rutty a întrebat:

Am cateva probleme si devin din ce in ce mai trista.
Sunt clasa a 9a, in primul semestru nu m-am inteles bine cu colegii, nu stiu de ce. Am incercat tot, sa vobresc cu ei, sa ma fac placuta, dar ei nu m-au vrut, au spus ca nu ma suporta de la inceputul anului si ma barfesc intr-una.
In semestrul al doilea m-am mutat la alta clasa, iar aici imi e mai bine decat acolo, momentan sunt de doua zile.
Ma simt bine cat timp sunt cu prietenii langa mine, dar fostii colegi vin la mine in clasa si vor sa le faca impresie proasta noilor colegi, le spun ca nu ma suporta si ieri chiar in prima zi, au facut o gluma proasta pe seama mea (fostii colegi) ca sa vada noii colegi ca eu sunt "fraiera" ca pana acum nu le-am zis nimic, am crezut ca vor inceta si sincera sa fiu, nu sunt o fire care sa se certe, nici macar nu stiu sa ma cert. Chiar colega care vroia sa le faca impresie proasta despre mine colegilor noi, vroia sa se mute in aceeasi clasa si eu acum cred ca e invidioasa.
In loc sa-si vada de treaba lor, ei ma barfesc toata ziua, iar eu sunt foarte sensibila.
Deja in noua clasa doi baieti si o fata fac glume pe seama mea, un baiat ma place, dar cateodata se poarta de parca ar face misto de mine, celalalt baiat imi tot pune intrebari ciudate, iar fata face cele mai proaste glume, dar multe fete m-au sfatuit sa o ignor.
Nu stiu ce se intampla..parca nici nu mai vreau sa traiesc, traiesc degeaba. ma simt ca ultimu om, de parca as fi fraiera tuturor, unde plec nu scap.e ca un blestem si nu mai suport.
Imi vine sa ma apuc de fumat, sa ascult genul lor de muzica, ca sa ma fac placuta tuturor, altfel nu am ce sa fac.
Nu mi s-a mai intamplat niciodata si ma simt foarte prost la liceu, daca aveam note mari ma mutam la alt liceu, dar din cauza barfelor si sensibilitatii mele, nu am putut sa ma concentrez prea mult pe invatat, iar acum sunt condamnata.
Maine ma gandeam sa ma duc altfel, sa rad cu ei. nu stiu. crying
Va multumesc daca ati citit pana aici, dragilor! :*

9 răspunsuri:
| Liviucu a răspuns:

Off scumpa mea, te inteleg perfect pentru ca si eu am tot fost chinuit in clasele generale... Dar uite, acum toti cei cu care aveam probleme, ma respecta si sunt total schimbati. Voi sunteti doar copii iar cei care te nacajesc nu stiu ce e ala necaz si au de toate acasa si sunt prost crescuti.

Din pacate nu ai ce sa faci decat sa te plangi parintilor, dirigintilor si cam atat...

Te rog fii tare, nu te prosti cu muzica si fumat pentru ca nu are NIMENI voie sa iti schimbe viata care e atat de frumoasa cu sau fara ei!

Traieste in lumea ta, plina de sensibilitate si incearca sa faci cumva sa nu iti mai pese. Stiu ca e greu, si eu sunt ca tine desi am o varsta dar trebuie macar sa incerci si poate vei reusi.

Fa-ma mandru de tine. Te imbratisez si te pup cu mult mult drag. ):*(

| VaLe97 a răspuns (pentru Liviucu):

Sunt de acord cu tine Liviu. Iti doresc mult succes Rutty :*. Fi TAREE!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lol ce porcarie. Stiu multe exemple de genul, faza e sa ii ignori, ei/ele sunt doar invidiosi/invidioase de caliitatile tale si vor sa te faca sa nu le mai ai, mai scurt vorbind sa te cobori la nivelul lor.
NU te apuca de fumat, niciodata, eu sunt de parere ca femeile/fetele care fumeaza sunt... (ma intelegi tu si scuza-mi expresia).
Acum depinde de ce muzica asculta (TE ROG sa-mi spui)
Nu te simti obligata sa te dai de partea lor, gandeste-te doar ca aproape toti copiii din ziua de azi sunt razgaiati. Si eu sunt tot a noua si imi e cat-de-cat greu in liceu adica is o gramada de cocalari infecti care imi vine sa le rup gatul dar ma abtin, presupun ca asa e si in cazul tau, acum depinde la ce liceu esti.
Incearca sa te regasesti in muzica. Muzica e remediul tuturor.
PS: Si eu patisem cam la fel in clasa a 6-a dar daca nu i-am bagat in seama s-au plictisit ei si au trecut la altcineva. Daca spui ca unui baiat din clasa ii place te tine si tot face glume pe seama ta, inseamna ca chiar ii place te tine, dar face glume ca sa ''nu se injoseasca'' fata de ceilalti.
Al doilea PS: Asculta-l pe Liviucu ca stie ce spune!

| Rutty explică (pentru anonim_4396):

E greu. pana in prezent nu stiam ca exista oameni rai. Nu am mai trait intr-un astfel de mediu si nu sunt obisnuita chiar deloc, mai ales ca situatia se inrautateste pe zi ce trece. Tot ce mi-as dori, ar fi sa ma lase in pace, sa iau note bune si sa ma inteleg cu ceilalti. Cu jumatate de clasa ma inteleg chiar bine, dar sunt 4-5 persoane care trebuie sa ma batjocoreasca, iar eu pun totul la suflet. Fiecare zi e diferita si penibila pentru mine, cateodata ma gandesc daca sunt o fraiera, adica de ce sa suport eu toate astea, doar pentru ca am vrut sa fiu buna? Nu inteleg. oriunde m-as duce, stiu ca nu imi pot gasi pacea, vreau sa termin o data liceul si sa plec undeva departe, sa uit de toate suferintele traite aici din cauza unor inculti. Imi e greu sa-i ignor, iar daca le raspund cu aceeasi moneda tot eu sunt vinovata. De ce nu putem fi toti buni si sa ne intelegem? Nu stiu unde am gresit si gresesc in continuare, imi e atat de greu. Ma gandesc cu groaza la ziua de luni, iar eu sunt foarte sensibila. Incerc sa-i ignor, dar fiecare cuvant urat la adresa mea, imi sfasie inima, incerc sa uit.dar nu pot. sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru Rutty):

Apoi... ti'as imprumuta boxul meu dar sigur ca nu tsai in Campina sad.
In fine, da-i dracu ca sunt 7 miliarde de oameni pe planeta, astia cu care te certi tu sunt facuti pentru alocatie, deci se cam afla in plus. Asta e, esti educata bine, deci pui la suflet. Pe mine nu ma intereseaza ce gandeste lumea despre mine, sunt foarte indiferent la ceea ce se intampla in jurul meu dar nu suport astfel de comportamente, sa te iei de unii doar pentru ca au un suflet bun sau mai stiu eu ce.
Daca eram in clasa cu tine te asigur ca nu mai comenta niciunu.
As mai zice un lucru dar tine de rasism si nu ma lasa sa il postez.
Daca simti nevoia sa vorbesti lasa-mi ID-ul tau de Skype/Mess pe mesaj privat sau ceva de genul. Dar faza e ca pana imi dau seama eu cum sa ma uit in mesaje, o sa dureze ceva :O
Bafta in continuare si sper ca aia care te stresaza sa fie la randul lor batjocoriti.

| nimicitorul a răspuns:

Cam in aceeasi situatie sunt si eu, dar eu m-am luat cu ei ce *********dar tot nu s-au potolit...dar eu i-am lasat inpace sa-ti dau un sfat vorba lui liviu fi mai tare fi mandra de tine, de calitatile tale..numai pune la suflet. ignorai o sa-si dea singuri seama ca vorbesc la peretilaughing..eu m-am inteles bine pe sem 1 cu ei si la mine sa pornit de la ora de sport ca nu stiu sa joc fotbal(mare sport0nu ma doare nici in ****ca e rau sa te doaralaughing. Mult succes.pwp

| mateiborsa123 a răspuns:

Atata noroc ca nu pot scrie cu majuscule. Esti vai steaua ta...

| mateiborsa123 a răspuns:

Nu te mai droga

| tinabina a răspuns:

Sa le spu ca degiaba birfesc ca no sa ajunga nicaieri cu cearta sa ai curaj