| Anonimapentrutine a întrebat:

Am o intrebare. Am doar 14 ani si 9 luni si am o problema cu ciclul. Adica de multe ori imi vine prea devreme, si imi vine chiar si de doua ori pe luna... Nici nu stiu de ce. Puteti sa ma sfatuiti?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclurile menstruale neregulate se produc din motive medicale care se datoreaza functionarii incorecte, defectuoase a glandelor endocrine care nu produc la timp si in cantitati optime si echilibrate cei 2 hormoni feminini estrogen si progesteron. Aceste dereglari hormonale modifica momentul producerii ovulatiei si implicit si pe cel al menstruatiei. Cel mai scurt ciclu menstrual considerat ca fiind normal din punct de vedere medical cat si ginecologic este de minim 21 de zile. In cazul in care perioada dintre 2 menstruatii consecutive este mai scurt de 21 de zile se considera ca ciclul este incomplet deoarece de obicei nu se produce ovulatia, ceea ce reprezinta o dereglare hormonala majora. Intro astfel de situatie consultatia ginecologica devine obligatorie. Daca ciclurile menstruale au lungimi uneori mult diferite intre ele, dar de fiecare data durata lor este mai mare de 21 de zile, atunci nu se considera ca reprezenta o afectiune deoarece in cazul multor femeise produce la fel. Insa si in astfel de situatii consultatia ginecologica poate fi oportuna, fiindca medicul ginecolog poate aprecia si propune un tratament de reglare a ciclului menstrual la unul stabil si considerat normal, cel de 28 de zile. Multa sanatate!

| deea3507 a răspuns:

Te sfatuiesc sa te duci la ginecolog

| tia1crystal a răspuns:

Nu este o problema. Ai ciclul neregulat. Se intampla foarte multor fete. Sfatul meu ar fi sa nu te panichezi si sa ti mereu cateva absorbante in geanta/rucsac.