| Mariiuta a întrebat:

Buna am o intrebare cand se foloseste m-ai ca ma tot contrazic cu cineva, imi poate da cineva regulile astea? Dau funda multumesc:*

5 răspunsuri:
| PedoBarbie a răspuns:

Mai pune mâna şi documentează-te că m-ai întrebat ceva de gramatică.

| Mariiuta explică (pentru PedoBarbie):

Eu invat foarte bine la romana am media 9 dar persoana cu care ma contrazic zice ca nu am dreptate dar de fapt am si de asta voiam sa ii demonstrez prin TPU

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa iti explic dar iti dau un exemplu:"Tu m-ai facut sa plang".De obicei se foloseste cand te referi la cineva

| maria6 a răspuns:

M este forma neaccentuata a pronumelui personal pe mine ma (m-) si ai este verbul.
exemple
M-ai certat (tu ma ai certat pe mine, lipseste ă si de aceea se pune cratima).

| vRemi a răspuns:

Cand are sensul de pe mine ai,