| relax3 a întrebat:

.Am o intrebare.Cum se scrie mai adauga sau m-ai adauga.Primului raspuns funda

Răspuns Câştigător
| kRedhead a răspuns:

Nu iti inteleg intrebarea, dar am o explicatie pentru tine.
M-ai adauga il folosesti intr-o intrebare: M-ai adauga? (pe mine)
Mai adauga il folosesti cand ii spui cuiva sa isi continue o activitate: Mai pune, mai spune, mai adauga...
Sper ca te-am lamurit. big grin

| relax3 explică (pentru kRedhead):

A 2-a optiune.happymersi..deci se scrie impreuna da?

| kRedhead a răspuns (pentru relax3):

Da, cu placere :*

16 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

mai= nu se desparte, atunci când este adverb de mod și nu are funcție sintactică. Ajută la formarea gradelor de comparație ale adjectivului și adverbului:
Ex.
Adi este mai frumos decat Cristi.
Aș mai adăuga niste propozitii.
Cremei de ciocolată, i se mai adaugă frișca.

În cazul"m-ai" (despărțit), cratima desparte două valori morfologice diferite ("m"= pronume personal, "ai"= verb auxiliar, ajutător)

Ex.
M-ai putea adăuga în lista ta de prieteni?

Iar fraza "Ar fi super daca ministerul educatiei m-ai adauga o luna de vacanta", e scrisă INCORECT!

"mai", in cazul acesta e adverb, se scrie intr-un cuvânt.

| relax3 explică (pentru floresdemayo):

Multumesc..acum chiar am inteles

| ywar a răspuns:

Facebook-ul tampeste draguta, adica dauneaza foarte tare la intelect si pregatire. Esti perfecta pentru picat BAC-ul cu 3 pe linie.

| relax3 explică (pentru ywar):

O s-o iau ca pe un compliment, ok?happy

| ywar a răspuns (pentru relax3):

Bine ma am inteles - cica nota fina de umor si ironie -, tusa, ce mai happy

| relax3 explică (pentru ywar):

иди в жопу. милыйtonguetongue

| ShadoWCrist a răspuns:

Mai adauga.

| Me01 a răspuns:

M-ai adaugă.

| relax3 explică (pentru Me01):

Vreau explicatia..de ce se scrie astfel..la mine cazul este dintr-o poza..adica acolo scrie"Ar fi super daca ministerul educatiei m-ai adauga o luna de vacanta".de ce se scrie asa?

| Wukii a răspuns:

Depinde de context.

| DeeaDee18 a răspuns:

Mai adauga se scrie.

| relax3 explică (pentru DeeaDee18):

Mersihappyam inteles.

| DeeaDee18 a răspuns:

O explicatie.ok.
M-ai adauca - ca sa-l faci verb ar fi ai adauga, si suna urat, nu? Nu se poate ai adauga. Deci de asta se scrie legat.
De exemplu: N-ai mancat - ai mancat, poti spune ai mancat deci trebuie' sa folosim cratima.

| relax3 explică (pentru DeeaDee18):

Asta am incercat sa-i explic unei fete de pe un site de socializare si ea a spus ca nu-o posibil asa ceva.Ca ea e cea mai desteapta in romana si se scrie prin cratima, insa cu ajutorul vostru o sa-i dovedesc ca nu-i atit de desteapta..Merci mult