| RăspundeRapid2017 a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata.Cum pot invata mai usor pentru școală si cum pot lasa telefonul? Nu zic ca am numai note proaste, doar ca s-ar putea sa am o medie de 9, una de 8 sau 9(nu stiu sigur inca, sper ca de 9) si inca una la care inca nu stiu, mai exact la fizica.Am un 5 de la un test neanunțat. Poate ca era si vina mea ca nu invatasem in ziua respectiva prea bine, dar acel profesor a lipsit o saptamana de la scoala si cateva din intrebarile pe care ni le-a dat la test, nici nu ni le-a predat(adica definitiile lor).La mate, sper sa iau 8 in teza pentru ca din cate stiu am gresit la geometrie...La fel si la romana, am 2 de 9, 2 de 10 si 9 in teza, deci imi iese media 9.Si imi pare rau.Adica poate la mate si la fizica chiar nu sunt buna(la mate am un 10, un 9, un 8 si sa vad cat iau in teza), dar la romana imi pare rau ca am luat acel 9 in teza pentru ca am învățat, doar ca cica textul meu nu era "prea realist"..Ma rog, imi puteti da niste sfaturi pentru o invatare mai usoara si eventual sa nu ma mai stresez asa mult.O, da si cum as putea sa nu mai stau pe telefon...chiar daca spun sa nu mai stau pe el, mereu ma atrage si iar incep sa o fac.
Funda

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este foarte simplu: inchizi telefonul si il duci mamei sa-l pastreze.
La fel procedezi si cu laptopul sau PC-ul, le inchizi si eventual inveti in alta camera, unde nu exista aparatura electronica, care sa te distraga de la invatat.

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Of, of, of, iar dacă ai numai 10, înafară de laudă de la profi, amici cărora le pasă(deși ma îndoiesc), părinți, o stimă de sine mai crescută, ce primești în schimb?! Dacă liceul tău dă burse frumușele de studiu, da ai avea un scop, dar dacă nu îți dă, crede-mă acele note nu vor conta, concentrează-te pe câteva materii pentru a te descurca mai încolo la facultate, restul deja e cancan.

PS:+Materiile de bac, alea ar trebui să le acorzi marea atenție.