| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd a întrebat:

Am o intrebare pentru cei pasionati de fizica.
Un biciclist se deplaseaza rectiliniu cu viteza constanta de 18km/h timp de 10 min. Forta rezistenta, datorata frecarilor, este de 55 N. Calculati lucrul motor, lucrul mecanic rezistent si lucrul mecanic total.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| milamberm a răspuns:

Distanta pe care se deplaseaza: d=v*t=18*(1/6)=18/6=3km
Lucrul mecanic rezistent: Lr=F*d=55*3=165J
Deaoarece miscarea este rectilinie uniforma, lucrul mecanic total este 0.
Deaoarece Lm+Lr=Lt, rezulta ca Lm(lucrul motor)=-Lr=-165J

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Mersi de ajutor.

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Mai am o intrebare... La d=v*t=18(1/6)=18/6=3. De ce il impar pe 18 la 6? de unde il am pe 6?

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Dupa mai mult timp de tocit am intales problema, dar tu nu ai fact bine pentru ca unitatea de masura in S.I este joule (J) si se calculeaza N (newton) ori m (metru ) nu km cum ai facut tu. Da nah in fine. oh go on

9 răspunsuri:
| milamberm a răspuns:

10 minute reprezinta 1/6 ore, pentru ca totul trebuie sa fie in unitatile de masura internationale

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Tot nu am intales de ce ce 1/6 ore, ce legatura are cu 10 min straight face? Expica mai detaliat te rog

| milamberm a răspuns:

1ora are 60 minute, deci 1 minut reprezinta 1/60 din intregul care este o ora. Asadar, 10 minute este 10*(1/60)=10/60=1/6

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Da dar 1impartit la 60 (1/6) =0, 016666666(am facut cu calculatorul ).In nici un caz 1 impartit la 60 n-are cum sa dea rezultatul 60. straight face

| milamberm a răspuns:

18*(1/6) calculezi prima data 18* 1 care iti da 18 si apoi impartit la 6 da 3

| dgfvshgfvdhgsvfhagdvshfdjhfd explică (pentru milamberm):

Da.Asta am intales, dar nu am intales cum ai facut sa iti dea 6 straight face, de unde il ai pe 6 ca 1impartit la 60 nu da 6 si nici 1impartit la 6 nu da 6. Scuze ca te tot stresez.