| natalia_5717 a întrebat:

Bunahappy
Am o maaaaare problema.Se apropie balul de absolvire a cls. a 8a si dupa socotelile mele atunci ar trebui sa am menstruatie. Ce as putea face sa atenuez din durerea provocata de aceasta si sa ma simt confortabil? Exista anumite pastile?
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Sara a răspuns:

Daca vrei, vb cu mama ta. si intereseaza te si cum, para de la farmacie o pastila, nu mai stiu cu se num. care iti intarzie mentruatia cam 2 3 zile. o amani. Ar fi bine daca vrei asta, dar ai grija pastila o iei cam o data pe an, nu de multe ori caci coaguleaza sangele.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic sa nu iei pastile panetru intarzierea menstruatiei fiindca au efecte incalculabile pe termen mediu si lung. Votez si eu pentru NoSpa, la mine e foarte eficient.

daniela
| daniela a răspuns:

Aulin sau alive... dar sa mananci ceva inainte ca sa nu dai in dureri de burta.

Janina
| Janina a răspuns:

Ibalgin iau eu sau nospa happy

| JustMeFlory a răspuns:

Aulin, Ibalgin, Nospa, Nurofen aceste medicamente iti ia durerea! nu iti recomand sa iei pastile pentru a'ti intarzia! poate vei avea alta data nevoie de acest lucruwinking

| alexa a răspuns:

Ibalginul are efecte mari si chiar te tine...la fel de bun e si marcofenul...ai mare grioja insa sa nu faci exces de pastile pentru ca apoi se va obisnui coprul cu ele si nu.si va mai face niciun efectwinking
bafta

| Mo a răspuns:

Eu folosesc de regula nurofen sau no-spa.Pentru cateva ore scap de durerile nesuferite!

Petrecerte frumoasa!

| yoannah a răspuns:

Eu am citit intr-o carte ca bananele ajuta foarte mult la atenuarea durerilor big grin

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu stiu daca sa iti spun sau nu big grin, cam incalc juramantul lui Hipocrate aici, asa ca ai grija cum folosesti chestia asta: anticonceptionalele orale, daca le iei destul de devreme in ciclu, nu o sa te lase sa ai menstruatie decat cand incetezi sa le iei (din cauza asta si pauza aia de 3 zile lunar). Ai grija toata chestia asta poate sa dea niste reactii adverse importante daca e folosita de mai multe ori. Ai face bine sa te duci la un ginecolog sa iti dea o reteta, si un sfat mai bun.

Daca vrei doar sa micsorezi durerile, atunci foloseste NO-SPA. din cate am auzit e super folositor si pentru dureri menstruale.

| GreenSky a răspuns:

Si eu cred ca o sa am aceiasi problema... dar cu un simplu calmant scap de dureri pentru cateva ore...

| prettyodd a răspuns:

Nurofen forte pentru dureri.
happy

| cristina_1839 a răspuns:

Poti sa iei Nurofen, No-spa, Ibuprofen. Pe mine Nurofen Plus ma ajuta cel mai mult. Poti sa incepi sa iei vitamine D, pentru ca are efecte pozitive asupra durerilor menstruale pe termen lung, dar vezi efectul numai dupa o luna, doua.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu iau Ibuprofen, sau nurofen. Vreo 2-3 ore imi trec durerile...

| ion_6478 a răspuns:

Melina ia solpadeine pentru ca sunt cele mai bune dar ai grija k sunt mai multe ia ceva care sa le poti bea nu sa le dizolvi in apa1