| BadAngel3 a întrebat:

am o mare problema. Am o prietena de cand a inceput anul scolar, si problema este ca la inceputul anului scolar am fost prietene o vreme scurta, apoi ea s-a indreptat catre un grup de fete si cum ar veni pe mine si pe inca cateva prietene de ale mele ne-a dat la o parte si nu mai vorbea cu noi. Apoi am inceput sa ne certam fara sa stiu motivul,ea facea cearta din cel mai mic lucru. Apoi s-a ajuns la bataie. Stiu ca nu e bine, dar nu eu am vrut sa ne batem, ea m-a asteptat dupa scoala sa ne batem, dar eu nu aveam intentia sa ajungem acolo, asa ca ea m-a provocat si am batut-o. Stiu ca nu a fost bine cum am procedat, dar ea a vrut sa se ajunga la asa ceva. Eu am incercat sa o ignor, dar ea ma brusca asa ca daca asta a vrut, am batut-o. Si dupa un timp acea grupa de fete a parasit-o. Asa ca am discutat si ne-am impacat. Asa ca am fost prietene bune, iar un timp, dupa care a intalnit, iar o fata care este prietena si cu mine, si air m-a dat la o parte. De data nu ne-am mai certat, dar vorbeam foarte rar. Apoi s-a certat si cu prietena mea si acum, de ceva timp indelungat ea ma considera cea mai buna prietena. Si eu sunt prietena ei, eu pot sa fiu un prieten adevarat, dar cu ea nu ma simt asa apropiata. Ma simt foarte ciudat in prezenta ei si parca o parte din mine vrea ca aceasta prietenie sa se incheie, dar o alta parte din mine imi spune ca poate este cu adevarat o prietena buna. Nu stiu de ce nu ma simt confortabil in prezenta ei. Ma face sa ma simt vinovata de tot. Nu ea, parca eu asa pur si simplu ma simt vinovata. Toata lumea imi spune sa nu mai umblu cu ea, sa o las in pace, altii imi spun ca nu mai are prieteni se de asta face asa. Eu nu stiu ce sa cred. Eu incerc sa fie bine in ambele parti. Intrebarille mele sunt : De ce nu ma simt bine in prezenta ei, de ce ma simt vinovata? De ce nu pot sa fiu o prietena mai apropiata de ea ca si cu celelalte prietene ale mele? Problema este la mine sau la ea? Si de ce toata lumea imi spune sa nu mai umblu cu ea, ca ea face asa cu mine doar pentru ca nu mai are prieteni?

Va rog, ajutati-ma, fara jigniri.

2 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Exista o vorba: daca ma pacalesti odata, sa-ti fie rusine, daca ma pacalesti de doua ori sa imi fie rusine mie! Invata-ti lectia, fata asta nu iti este prietena. Nu spun sa nu mai vorbesti cu ea, dar nu ii mai spune secretele tale, si nu conta pe ea cu nimic. Zambeste-i, vorbeste cu ea dar tine-o afara din viata ta! Si nu ai de ce sa te simti vinovata.

| Pool77 a răspuns:

Nu te vad o fata chiar atat de innapoiata, insa te vad indecisa ceea ce nu e bine. Ea profita de tine si incearca sa se urce pe spatele tau cat mai sus poate pentru ca nu-i merge acest lucru singura.Nu o mai baga in seama nu vezi ca la prima oportunitate te lasa cu ochii-n stele? Din pacate asa sunt oamenii de azi.Ea e o scorpie, care e cu tine din interes nicidecum din prietenie.Ai grija de oamenii de genul, si in nici un caz nu te increde in ea. Nu stiu unde am auzit aceste randuri dar sunt adevarate "Secretele nu sunt secrete, ele sunt niste arme pastrate in buzunare". Ai grija si daca se poate de maine nici sa nu mai vorbesti cu ea. Fi indiferenta.