| Zmeura a întrebat:

Am o mica intrebare sunt tunsa filat putin mai scurt ...parul imi ajunge putin mai jos de umeri si nu stiu cum sa-l prind! Dau fundita pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| bebytzza_9352 a răspuns:

Se ia o suvita groasa din patea stanga, se piaptana bine si se fixeaza cu agrafe in spatele urechii dreapte. Acelasi lucru se procedeaza si cu suvita din partea dreapta care se tragem catre stanga, spre ureche. Se rasuceste spre interior si se prinde cu agrafe.

sau:
Imparte părul tău în jumătate, şi ţineţi partea stângă în mâna stângă şi dreaptă în mâna dreaptă. Trage-o putin secţiunea de păr din exterior din partea dreaptă şi-l adaugi pe interior din partea stângă. Repetaţi cu o bucata din exterior din partea stângă, adăugând-o la interior din partea dreapta. Continuaţi pana se se termină, şi pentru siguranta, legati cu un elastic. Trage câteva suvite în jurulul fetei pentru un efect puternic. (ador coada asta:X:X:X:X )

Aceasta coafura este recomandata pentru seara, insa daca folositi o bentita colorata se poate transforma usor intr-o coafura de zi, mai ales daca purtati o rochie vaporoasa de vara si asortati culoarea bentitei cu rochia dar si pentru o tinuta office, daca aveti de exemplu o intalnire in cadrul careia vreti neaparat sa va faceti remarcate.

1.impartiti parul din fata in doua parti aproximativ egale si prindeti-le cu agrafe

2.parul din spate, ramas liber se prinde intr-o coama de cal

3. tapati coama, adica pieptanati-o in sens invers, si fixati-o cu un spray fixativ

4.neteziti coada la suprafata si rotiti-o inspre interior, dupa care o prindeti cu o agrafa

5.luati apoi cele doua parti laterale, pe care le-ati prins initial in agrafe, si tapati-le

6. dupa ce le tapati, fixati-le si apoi aduceti-le inspre cocul prins la spate, acoperindu-l, aducand cele doua parti peste cocul format. Aveti grija cand neteziti cele doua parti peste coc sa nu-l neteziti foarte tare, lasati parul putin ciufulit

7.prindeti cele doua parti in spate cu o agrafa si aveti grija sa lasati doua suvite subtiri libere in lateral

8.la final adaugati o bentita si obtineti astfel un look sofisticat insa in mai putin de doua minute

II. 1.impartiti parul din fata in doua sectiuni, pieptanand dinspre varful capului usor pe diagonala, pana in fata urechilor, unde prindeti parul cu agrafe

2.in varful capului formati o codita subtire, adunand parul din lateral si dinspre vars, o rasuciti si o incolaciti, formand un coc micut

3.acest coc se formeaza pentru a sustine mesa; atasati mesa de par si fixati-o cu o agrafa

4.aranjati usor, avand grija ca noul coc format cu mesa de par sa fie in centrul capului

5. urmeaza acoperirea cocului cu par natural; eliberati partile laterale prinse initial in agrafe si aduceti-le suvita cu suvita peste mesa, astfel incat sa o acopere in totalitate

6. tapati usor suvitele ininte de a le prinde

7.cand prindeti suvitele cu agrafe, incercati sa le bagati usor sub mesa, pentru ca acestea sa nu fie foarte evidente

8.lasati o suvita mai groasa pe o parte si parul ramas liber pe spate il pieptanati peste umeri, in fata.

III.Aceasta coafura este usor de realizat, tinereasca si de efect.

1.neteziti usor parul pe spate, folosind mainile si nu peria, astfel incat parul sa aiba un aspect mai lejer si suvitele din varful capului sa fie usor separate

2.prindeti parul in coama de cal cu ajutorul unui elastic

3.luati o panglica din orice material doriti, o treceti pe sub elastic astfel incat sa fie sectinata in doua, lasand partea mai lunga pe spate cea mai scurta in fata

4.impletiti coada in trei, atasand si panglica uneia cele trei suvite si prindeti coada la capat cu un alt elastic; panglica se va vedea foarte frumos in coada

5.rotiti coada inspre cap, formand un coc, si fixati cu agrafe; aranjati usor cocul, evidentiind panglica

6.luati cele doua laturi ale panglicii, ramase libere, si formati o funda atragatoare

Avantajul acestei coafuri consta in faptul ca va permite sa va folositi imaginatia si sa o lasati chiar in varianta ei simpla, adica numai coada impletita, fara a mai forma cocul.

IV.Desi este putin mai complicata si este foarte posibil sa nu reusiti aceasta coafura din prima incercare, merita sa perseverati.

1.sectionati parul din fata in doua parti, pieptanand dinspre tample catre varful capului si prindeti cu agrafe

2. aplicati pe restul parului gel fixativ si si prindeti-l intr-o coama de cal cat mai inalta

3. aplicati spray fixativ si prindeti coama cu un elastic

4.pentru mai mult volum se pot adauga extensii si pe lungimea parului

5.luati o alta banda de extensii cu care inconjurati coada la baza, in jurul elasticului, cum ati proceda cu o panglica, si fixati-o cu agrafe la ambele capete

6. eliberati suvitele laterale, ciufuliti-le si tapati-le usor, suvita cu suvita, aranjandu-le inspre spate

7.fixati cu spray fixativ, neteziti usor si aplicati iar fixativ

8. turtiti coafura usor intr-o parte, rotiti putin varfurile inspre interior pana obtineti o forma de bigudiu, neteziti si aplicati fixativ

9.prindeti in interior cu o agrafa pentru stabilitate

V. Aceasta coafura este chiar mai simpla decat prima, foarte foarte rapida, practica, atragatoare si tinereasca. In functie de bentita folosita poate sa fie potrivita si pentru ocazii deosebite. Aveti nevoie de o bentita care poate sa fie simpla, imbracata intr-o esarfa ceva mai lunga decat bentita, precum cea din clipul prezentat, sau chiar de o esarfa indoita. In functie de ocazie aceasta poate sa fie simpla, uni, sau cu diferite imprimeuri.

1.formati doua suvite mai groase pe lateral, cazute usor pe fata

2.aduceti restul parului pe spate, dupa urechi, si tapati suvita cu suvita, pentru volum

3.periati usor parul pe spate si adunati-l intr-o coada

4.prindeti coada cu un elastic mai jos, aproape de ceafa, insa nu in centrul capului ci ceva mai intr-o parte, si indreptati-o usor catre umeri

5. puneti bentita si aranjati suvitele libere din fata si unde este cazul si bretonul

sper sa-ti fie folositoarehappy

3 răspunsuri:
| Bianca_3626 a răspuns:

Pai si eu am parul la fel;)

eu sincer mi-l las desfacut si eventual mi'l dau ca placa:D

pai exista mai multe coafuri pentru tine:)de ex:un coadaa, 2 coditze sau parul desfacut si iti prinzi o parte de par in coada in spate stii tuu:P dar ca sa te ajute mai mult http://www.topcoafuri.ro/coafuri-femei/coafuri-2010
succes:*:X

| Ðεεα • ♥ a răspuns:

Fa-ti o coditza dar in asa fel incat sa nu-ti prinzi tot parul, lasa si mai pe lateral si o sa-ti stea super fain! big grin

| Bella_3622 a răspuns:

Incearca inttr-o codita draguta, sau sa ti-l prinzi cu o clama numai cate-va suvite, si restul le lasi asa.No depinde si cum ai in fata parul