| Vikaa a întrebat:

Buna,am o mica mare problema...cum sa fac sa nu imi mai creasca parul pe fata atat de repede? Imi creste mai repede decat i-ar creste fratelui meu, deja m-am saturat sa ma tot dau cu lama, dar nici barba sa fac nu pot ca rade lumea rolling on the floor Daca aveti idee ce as putea face as fi super incantata, din 4 in 4 zile tot trebuie sa imi dau cu lama. Fratele meu si-ar dori si el sa ii creasca barba repede, dar nu stie cum, de asemenea daca aveti ceva sfaturi si pentru el, multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| MaryMaria333 a răspuns:

Nu te mai fa cu lama niciodata ca o sa ti se indeseasca si o sa fi ca un barbat! Dar tu nu esti de'ala laughing
Fa'te mai bine cu ceara sau daca ai rabdare poti sa smulgi smoculete cu penseta.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti in poză? Dar de cît timp i ti creste tie păr pe față, te ai ras vreodata asa in joacă cu lama? Ce varsta ai?

| Vikaa explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da,eu sunt.
Pai la 14 ani a inceput sa imi dea mustata puternic si aveam par si pe restul fetei si am dat cu lama, nu stiam consecintele ce vor fi, si de atunci tot trebuie sa ma fac cu lama. Fac 19 acum in sept

| corbulalbrosu a răspuns:

Te afli in nefericita situatie, de a fi afectata de o boala de natura endocrina.
,, Hirsutismul reprezintă o afecţiune endocrinologică cu expresie clinică dermatologică ce constă în prezenţa părului in cazul unor fete/femei pe zonele de pilozitate care sunt tipic masculine cum ar fi : mustaţă, bărbie, perciuni, facial, peri pe aureolele mamare, etc. Afecţiunea este întalnită la aproximativ 10% dintre femei şi este caracterizată prin modificări enocrinologice si o prezenţa crescută a hormonului esential masculin testosteron (androgeni) situatie care poate fi asociată si cu hiperactivitatea tisulară."" Tratamentul acestei afecţiuni este reprezentat de terapia bolii de bază endocrine, realizata prin medicaţie anti-androgena. Eliminarea definitiva a firelor de par se poate face prin tehnici laser sau electroliză. Multa sanatate!

| Mosotti a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Da, trebuie tratament antiandrogen dar daca arata ca in poza si ea este, nu pare a avea hirsutism, alea-s mai masculine, arata putin altfel.

Chiar si eu ma intreb cum sa fac sa nu-mi mai creasca barba, daca pot epila definitiv cumva, s-ar putea? Ca la asta nu ma pricep.

| Vikaa explică (pentru Mosotti):

Pe picioare nu am probleme, nici pe sani sau asa, strict pe fata

| Mosotti a răspuns (pentru Vikaa):

Aia cu hirsutism au par peste tot mai mult, la tine e altceva. Trebuie sa intrebi un specialist sa vezi ce spune.

| Celcestietot a răspuns:

Buna. Genetica, ce sa faci, n-ai ce face, in afara faptului de a incerca asa-zisa epilare definitiva. Ce crezi?

| Vikaa explică (pentru Celcestietot):

O sa vad zilele astea la salon sa vad cum fac sa fie cat mai bine.

| Celcestietot a răspuns (pentru Vikaa):

Ok.

| mdc98 a răspuns:

Cum sa te dai cu lama pe fata? Fa-te cu ceara.

| Vikaa explică (pentru mdc98):

Eram mica si proasta ok? Nu stiam consecintele, am crezut ca femeile fac la fel ca barbatii crying

| mdc98 a răspuns (pentru Vikaa):

Ok. Foloseste doar benzile de ceara de acum. Si parul se va rari.

| Vikaa explică (pentru mdc98):

Mersi mersi

| RobertIDiablo a răspuns:

Daca tu esti tipa din poza, tare sunt curios cum ti-ar sta cu barba laughing)). Fratele tau daca vrea poate sa foloseasca ulei de ricin. Este foarte bun pentru barba si mustata laughing