| anonim_4396 a întrebat:

Am o prietena care e mai timida de fel, are 15 ani si este boboaca.Nu are probleme sa socializeze cu prietenii,dar are unii colegi de clasa care sunt rautaciosi,si care fac misto de toti,dintre care si ea.E mai incapatanata de fel, daca ii dau sfaturi sa fie mai tupeista, dar adevarul este ca ii este si ei greu sa fie dintr-o data asa.Nu stie cum sa fie mai indrazneata,ii e frica ca atunci cand le va da o replica,aia sa o impinga sau sa zica"vaii, ai prins tupeu". Nici nu am incercat sa ma bag foarte mult, pentru ca sar in cap.Nu e genul care sa umble haimana, dar nici sa nu aiba prieteni, este pe la mijloc sa zic.Este deschisa cu mine si sociabila.Insa,greseala ei a fost de la bun inceput ca nu i-ai zis dirigintei despre situatie,de teama sa nu se ia dupa de ea.Pur si simplu nu pot sa o las asa, as vrea niste sfaturi pentru ea,ce ar putea sa faca, cum sa scape de frica aia care o paralizeaza intr-un fel.E mai scunda de fel(nu exagerat), si nu poate sa dea cu pumnul sau sa se apere.Insa,ea are haine frumoase,telefon bun, e cea mai mare din clasa la varsta, are parintii directori la firme.Deci are niste calitati,pe care aia nu le au,ea fiind din orasul unde face liceul, si ei din doua orase mai mici, sau de la cateva sate.Cum sa scape de sentimentul de frica,inferioritate,eu ii dau sfaturi dar nici nu as vrea sa para ca o fortez,eu ii doresc binele si nu imi place ce i se intampla, si incerc nici sa par disperata, ca dupa va zice ca vreau sa o schimb si ca nu o accept asa cum este(indirect zic).E mai sensibila la critici.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nici telefonul si nici hainele de firma nu sunt "calitatile" fetei!
Fata are "calitatea" de fricoasa din ce spui tu aici, iar lipsa ei de tupeu, tine de fapt, de personlitatea ei.
Da-i pace, ca va invata singura sa se apere, iar la nevoie, poate apela la diriginta, ca sa scape de cei care ii fac zile rele.
Tu nu trebuie sa te erijezi in protectoarea ei, ca nu esti maica-sa.
Este cumva o persoana limitata sau are deficiente de vorbire?
Daca poate deschide gura, inseamna ca poate face plangere la diriginta ei, impotriva celor care o necajesc.

2 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Clar sunt gelosi pe ea.Ce copii idioti, doamne.
Si eu pateam la fel la varsta ei si ma inchideam in mine si plangeam.M-a ajutat sa merg la psiholog, sa vorbesc cu diriginta, m-am mai deschis asa.
Eu as sfatui-o sa ii bata, desi e cel mai prost mod de a reactiona, dar la liceu, daca te bati, te impui.
Prin clasa a 10-a o tipa mi-a zis ca ma imbrac cu hainele lu’ tata si am luat-o la bataie, nici "buna" nu imi mai zice acum rolling on the floor.
O ajuta sa iasa cu prietenii, sa socializeze, sa nu se simta singura, pentru ca poate sa o dea in depresie foarte usor asa.

| Selenamontoya a răspuns:

Și eu eram la fel, eram genul de fata care plângea de fiecare data când cineva comenta la ea și prietenii mei încercau sa mă facă sa fiu mai tipeista dar eu tot la fel de timida..Chestia asta de a fi luată la mișto s-a terminat în momentul în care am conștientizat ca la fel ca și colegii prieteni tale la liceu toți se dau niște șmecherasi ca sa iasă în evidenta. drogurile, țigările și nesimțirea sunt la ordinea zilei la liceu...ideea e ca ei vorbesc din foarte multa invidie. Când îi dai hate unei persoane pe care nu o cunosti deloc sau cu care nu vorbesti mai deloc e pentru ca efectiv nu ai ce face, ești un frustrat sau frustrată care găsește acele defecte în propria sa persoana. logic ca ei comentează dacă are atât de multe calități..lumea asta e plina de gelozie..Eu am început sa devin indiferenta și chiar nu mă mai doare de ce zic ceilalți, spune-i sa fie indiferenta ăsta e cel mai bun sfat dintre toate. efectiv unele persoane mai arunca cu noroi doar ca sa facă impresie..sa se bage și ei în anturaje..copii prosti.
Deci da Multă indiferenta