| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si nu am avut nikiodata un prieten (am avut f multe okazi dar le-am refuzat). sunt o fire mai timida si mi-a fost oarecum "rusine, frica"...nu stiu cat voi mai continua asa.nu mai vreau.imi puteti da niste sfaturi va rog? dau funda+vot

Răspuns Câştigător
| kiss a răspuns:

Ee asa am fost si eu, ca tine, pana cand mi-am luat imima in dinti si cand s-a ivit ocazia sa ies cu un baiat dragut care imi placea, n-am ratat-o. am incercat sa ma las purtata de val, sa dau de-o parte frica, rusinea si m-am bagat intr-o frumoasa poveste big grin totul tine de tine, timiditatea nu ajuta cu nimic, mai mult te impiedica, esti ca intr-o colivie. CURAJ! eu cand am asa un moment lipsit de curaj, vreau sa fac ceva dar parca mi-e frica, imi spun in gand " daca nu o fac, poate o sa-mi para rau mai tarziu" ( mie tot timpul imi pare rau dupa laughing ) deci nu lasa asta sa stea in calea fericirii tale, uite esti trista, crede-ma ca ai fi mult mai fericita cu putina incredere in sine ca asta iti lipseste, increderea in fortele proprii. bafta

4 răspunsuri:
| oLeNNNao a răspuns:

Poi ar trebui sa iesi cu prieteni cat mai mult sa socializezi Si sa nu mai fi timida :] Stiu cum e dar pierzi multe cu asta :]. Din atatea okazii p care le'ai avut poate erau niste povesti frum d dragoste :[. Asa ca nu mai pierde timpuL. love struck Esti mAreee n-are de ce sa iti fie teama. :] Nu esti prima fata nici ultima care are prieten :] :* >big grin

| cOnTexT a răspuns:

Buna, pai trebuie sa incepi candva...
Lasa timiditatea, si frica caci nu are de ce sa-ti fie frica... e motivul pentru care traim pana la urma sa iubimwinking.
Si eu ca baiat am fost mai timid la inceput. dar ai sa iti dai seama ca e mai frumos sa regreti ca ai facut decat ca nu ai facut.

| Doo a răspuns:

Umm,nu am inteles foarte bine un lucru.Tu vrei prieten sau nu vrei.
In caz ca vrei,incearca sa fi asa cum ai fost pana acum,sa nu te arati disperata dupa nici un baiat(orice baiat va aprecia mai mult o fata timida decat o parasuta,scuzami expresia), si in caz ca gasesti baiatul potrivit, accepta-l.Nu fa compromisuri, adica sa iesi cu un baiat doar pentru a iesi si tu cu cineva, nu.Mai bine singura decat cu cineva pe care nu il placi.(Spun din propria experienta)
In caz ca Nu vrei un prieten, nu te retine nimic sa spui nu, fara sa ocolesti.
Sper sa fiu de ajutor! Succes:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu eram la fel la 15 ani. Trebuie doar sa te gandesti ca nu ai ce sa patesti si ca frica si timiditatea o sa treaca cu cat te obisnuiesti cu iubitul tau. La inceput asa e. I-ati inima in dinti si spune da...in rest o sa vina totul de la sine