| anonim_4396 a întrebat:

Bună.Am o probema cu colegii mei de clasă efectiv sunt insuportabili și mă mai și iau la mișto pentru că nu am fost zilele trecute la școală pentru că efectiv nu îi mai suportam și ma întrebat o colegă(țigancă) că de ce nu am venit și eu i-am răspuns că nu suport pe nimeni din clas ă și sau apucat să mă ia toata clasa la mișto, erau pe alea că vai că nici eu nu îl suprot pe x și pe y dar tot vin la școlă dar măcar tu ai priteteni și oamenii care te încurajează.Eu ce am? Pe nimeni. De exemplu azi stătea liniștită pe telefon în bancă și împingeau doi colegi de o bancă și au izbit bancă de scaunul meu și de atunci mă doare inima încontinuu din cauza că m-am speriat foarte tare, nu numai inima mă doare și spatele.Voi ce ziceți să fac în situația asta? Parcă aș vrea să mă răbun pe toți pentru că mi au făcut în trecut și îmi fac și în prezent

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

La scoala mergi doar sa inveti, nu ca sa faci fite ca suporti sau nu colegii.
Vezi ca poti ramane repetenta, cu atitdinea asta si cu multe absente acumulate!
inca ceva: mai lasa minciunile ca-i imposibils a te doara inima de la un zgaltait de abnca sau sperietura. Evident ca etsi un copil razgaiat sau cu probleme de minciuna, ca as aceva este imposibil si asta iti poate spune orice medic.
Pune mana serios pe carte si mergi zilnic la scoala, ca asta este unica ta responsabilitate de elev!

| CassieII a răspuns:

Cu niciun coleg nu te înțelegi? În primul rând, trebuie să lucrezi la partea ta psihică și emoțională ca să rămâi sănătos.
În al doilea rând, dacă doar râd și nu sunt insistenți ar fi indicat să ii ignori, fiindcă nu prea ai ce să le faci.
Dacă insistă și deja ajung la alte lucruri ar fi indicat să ripostezi ( si când zic asta, nu mă refer să le dai cu scaunul în cap. ) Vorbele să-i doară.
Eu doar în generală am trecut prin bully o perioadă scurtă cu tot felul de apelative "maimuță buzată, botoasă" sau aveau ce aveau cu sprâncenele mele nepensate. Odată un coleg m-a lovit și atunci m-am enervat și i-am dat un picior. Am început să dau replici dure persoanelor care mă atacau, iar de atunci până în a 8-a nu am mai avut probleme.

| sarahhhh2008 a răspuns:

Buna. din păcate si eu trec prin asta si sunt sute de alți adolescenți. trăim in românia, si din păcate aici nu prea se schimba lucrurile niciodată. încearcă sa ai o pregătire emoțională foarte mare ca sa poți face fata la tot. nu i baga in seama, fa-te ca nu i auzi, stai pe telefon, pleacă din clasa, sau vorbește cu un profesor care îți este tie cel mai drag si in care ai cea mai mare încredere. eu sunt aici dacă ai nevoie de ceva. poți sa mi scrii si pe Instagram @sarahhhhhh.20 sa vorbim mai mult