| MariaMariaMaria09 a întrebat:

Am o problema sad
Am 16 ani jumate si n-am avut niciodata un iubit,nu m-am sarutat niciodata cu un baiat,am avut ocazii dar mereu s-a intamplat sa imi placa de un baiat dar acel baiat nu se uita la mine, iar cand unui baiat ii placea de mine nu-mi placea de el. Sunt constienta cu nu voi avea niciodata,sunt inchisa in mine,si mereu pun la suflet si ma intereseaza ce zice lumea. Nu am incredere in mine,nu ma simt bine in pielea mea,nu ma plac, nu sunt frumoasa, si asta e si motivul care nu atrag cu nimic. Sunt foarte mica de inaltime si nu am forme,sunt foarte slaba, nici unui baiat nu i-ar place de o fata urata si care nu are forme nu? Mi-e rusine de mine, mi-e rusine sa am un iubit ca o sa zica lumea : " Si asta are iubit? ", " Ai si tu un iubit? " etc.
Am incercat sa fiu indiferenta, mereu am fost criticata, am incercat sa ma schimb dar niciun rezultat.Sunt prea timida,prea cuminte,daca nu ma plac eu.ce pretentii sa am sa ma placa cineva? Totusi,am o varsta, sunt adolescenta, si eu nu stiu ce e aia iubire,sa te saruti cu un baiat,sa te plimbii cu un baiat, ca mi-e rusine asa sa ma vada lumea,s-ar uita la mine ciudat,insistent si ar rade de mine. Dati-mi niste sfaturi, va rog sad

5 răspunsuri:
| Apetrei_Bogdan_1995 a răspuns:

I-ati un hobi si nu te m-ai preocupa de asta.Totul e firesc, nu e bine sa te preocupi non stop.Eu petrec fiecare moment, prostinduma cu prieteni si prietenele.Conceptul de romantic se rezuma la o partida de jocuri video in care murim de ras. Sunt plin de viata, asta e stilul perfect pentru toala lumea fara atatea griji.Ai o singura viata si ar fi bine sa o traiesti, indiferent cum va veni si acel timp.

| RoxanaGhost a răspuns:

Awwwwiii suntem în aceeaşi situaţie >:D<. Eu aş zice să aştepţi până la momentul potrivit. La mine oricum nu o să fie dar dau şi eu sfaturi :) Nu băga în seamă ce zic ceilalţi! Fi tu însuţi, fiindcă băiatul care te va iubi cu adevărat t va accepta aşa cum eşti. :)

| 090SpaceBoy667 a răspuns:

Nu trebuie sa bagi in seama chiar tot ce zice lumea!
Chiar daca nu ai avut iubit pana acum nu-i capatul lumii cu siguranta o sa-ti iasa in cale baiatul potrivit pentru tine(care sa te placa cum esti tu cu adevarat si sa-l placi si tu pe el) doar trebuie sa astepti pana la momentul potrivit...
Infine sincera sa fiu nu stiu ce sa-ti zic care sa te poata ajuta... succes in continuare si nu uita sa nu te intereseze ce spun altii!

| AncientEmperor a răspuns:

Hah, ok! Și ce ar fi fost dacă erai grasă? Mai bine? Spui că ești slabă și nu ai forme...Ce? Pfoai, tu chiar nu știi să te prețuiești! O femeie/fată nu e chiar atât de limitată. Când vine vorba de dragoste adevărată nu se mai ține cont de forme și alte-alea. Așa este, suntem în secolul 21 și toată lumea este limitată! Câți ani ziceai că ai? 16? Și nu te-ai sărutat? Prea bine! Și care e problema? Nu te mai lua după turmă, schimbăți perspectivele! Eu, de exemplu, n-am avut prietenă și nici măcar nu m-am sărutat în adevăratul sens al cuvântului până la 18 ani! Yep, așa este, până la 18 ani! De ce? Simplu! Nu am dat importanță și am lăsat timpul să curgă în liniște. Nu am făcut mare lucru când mi-am găsit „fata visurilor", mă purtam firesc, așa cum o făceam în viața de zi cu zi, nu mă schimbam cu nimic. Ea m-a plăcut așa cum sunt și eu am plăcut-o așa cum e! Gândește-te doar că relațiile de până la 18 ani sunt de tipul du-te vin-o, nici un an nu țin.Sunt făcute doar de dragul de a spune: SUNT IUBIT/Ă! Oh, come on! Efectul de turmă lovește din nou. FII CA CEILALȚI CA SĂ NU FII DIFERIT ȘI CONSIDERAT CIUDAT! Mie unuia îmi plac ciudații( a se înțelege mai mult ciudatele)doar pentru că sunt diferiți și nu se iau după majoritatea lumii îndoctrinate...(P.S. : Nici eu nu știu ce am scris aici)

| Silviu-Marian_Larionesi_1989 a răspuns:

Parerea mea este ca daca nu te ar mai interesa ce zice lumea nu ai mai fi asa.Viata ti o traiesti pentru tine nu pentru cei din jur la varsta ta ...bineinteles o sa fie si pentru cei din jur cand o sa ai familie.E doar o parere nu un sfat...