| eoooo a întrebat:

Buna am o problema big grin am avut 2 cosuri sub piele si le-am strans sad si apoi nu stiu ce s-a intamplat si s-au infectat sau ceva de genu iar acum am ajuns sa am un fel de mici bube cu coaja . arata ca niste rani straight face cum scap de ele puppy dog eyes trebuie sa scap in 3 zile :-s vreun remediu ceva ? funda :X

Răspuns Câştigător
| ZyReXe a răspuns:

Ti-as recomanda niste creme care se gasesc la farmacie pentru cosuri care micsoreaza cosurile si am avut de aia da nu mai tin minte cum se numeste daca nu inceapa pur si simplu ceva care inmoaie buba! BFT

1 răspuns:
| izabela1234 a răspuns:

Exista persoane care desi au trecut de varsta adolescentei, inca se mai confrunta cu afectiuni ale tenului precum acneea. Cel putin o data in viata, oricine s-a confruntat cu neplacutele cosuri.

Desi cel mai adesea se intalneste la adolescenti, acneea nu are legatura cu viata sexuala si nu dispare odata cu inceperea acesteia, asa cum se zice. Ce-i drept, in aceasta perioada, organismul secreta mai multi hormoni sexuali si acest lucru stimuleaza producerea de sebum. Insa, exista si cazuri in care aceasta apare la copii, dar si adultii se pot confrunta chiar ani de-a randul cu aceasta afectiune.

Aparitia cosurilor nu are neaparat o legatura directa cu lipsa igienei, ci mai degraba este rezultatul acumularii unor cantitati mari de sebum in interiorul foliculilor pilosi. Dimpotriva, o igiena excesiva (spalari prea dese, utilizarea unui sapun agresiv, stergerea frecventa cu lotiuni dezinfectante) poate chiar sa agraveze problema de care suferiti si sa activeze si mai mult secretia de sebum. Totusi, o demachiere necorespunzatoare favorizeaza inchiderea porilor si astfel apar punctele negre, fapt ce impiedica scurgerea de sebum.

Desi se vehiculeaza ideea potrivit careia acneea este cauzata de o dieta deficitara, nu exista la ora actuala nicio certitudine care sa indice vreo legatura intre regimul alimentar si acnee. Totusi, daca observati ca in urma consumului unui aliment va apar cosuri. renuntati la acel produs.

SUCCES!