| Frrramboise a întrebat:

am o problema...si am nevoie de un sfat.
ieri, mergeam cu cea mai buna prietena spre sc, si am inceput sa ne certam. vorbeam despre ceva, nu foarte important.si, mi-a zis ca daca mai vb despre cheastia aia, ne certam!
si dupa mi-a zis ca strig la ea, si ca ne aud niste fete care erau in fata noastra, si eu am zis ca nu-mi pasa daca ma aud ele, ce treaba au ele cu noi? si ea s-a enervat si a trecut inainte.si a sunat-o pe verisoara mea,(care statea in banca cu mine) sa se mute cu ea, si toata ziua, nu mi-a vb nimic.si cred ca m-a barfit, si neh, in fine.
seara am vb cu varamea pe mess, si m-a intrebat ce s-a intamplat, de ne-am certat; si eu i-am zis toata povestea, si mi-a zis ca aman2 avem cate o parte din vina. DAR EU NU AM INTELES INCA,, CU CE AM GRESIT?!? si apoi mi-a zis ca ea m-a suportat de la inceputul scolii, si ca am fost enervanta, si daca nu ma schimb, ea nu se mai impaca cu mine.si etc etc.
Azi, s- purtat f urat, cred ca a si mimat cum ca m-ar lua de par, sau nu stiu. i-a zis lu` varamea sa o ia in brate, ca cica mi-ar fi ciuda mie! o colega a auzit si mi-a zis! si cand am plecat spre casa, eu mergeam cu colega mea de bagna, si ea repede s-a bagat in seama si mi-a luat-o si a trecut inainte! si fcand mergeam spre casa, eu eram inaintea ei, si a a grabit repede pasul, vezi-doamne ca sa ma depaseasca pe mine, nu stiu ce a vrut sa demostreze cu asta!
Deci nu imi convine ce se intampla, nu stiu ce sa fac.sa ma impac cu ea sau nu merita? poate ca o sa raman fara prietene sin cauza ei.nu stiu ce sa fac! un sfat, ceva? sa fac eu primul pas spre impacare, sa o las pe ea sa il faca, sau sa las naibii impacarea si sa renunt la ea?
mersi anticipat

5 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Pai probabil ca ea e o tipa putin mai sensibila, pentru ca atunci cand ti-a spus sa nu mai tipi ca te-au fetele din fata asta demonstreaza, nu cred ca e o fata rea, nici tu nu esti, poate ca ea e putin mai orgolioasa asa ca lasa tu de la tine si asata ca esti mai desteapta si mai optimista si cere-ti scuze.

| Fallen Angel a răspuns:

Nu stiu cat de mult va conta pentru tine sfatul meu... Mi se intampla si mie uneori sa fiu ignorata, si asta chiar de prietenele cu care vorbesc zi de zi, deci practic cunosc cazul. Iti spun, nu e genul de persoana cu care sa te impaci. Atata timp cat incearca sa distanteze de tine persoanele pe care le indragesti (mai mult sau mai putin) si incearca sa te faca sa te simti prost nu are rost, pentru ca intr-o zi tot aici se va ajunge. Gandeste-te ca poate fi doar inceputul, ca poate face lucruri mult mai grave (nu mentionez nimic din ce gandesc, si asta ca sa nu te panichezi big grin) Cel mai bine e sa tratezi toate gesturile ei cu indiferenta, pentru ca asta o roade pe dinauntru. Indiferenta omoara cu zile, chiar eu am testat, crede-ma happy Arata-i ca lumea nu incepe si nu se termina cu ea, dar fa-o gentil. Adica atunci cand e prin preajma nu incerca sa razi fortat ca sa ii arati ca te simti bine si fara ea, sau mai stiu eu ce. Fi tu si o sa fie bine. Mergi cu capul sus si gandeste-te ca dupa furtuna apar razele de soare, chiar si atunci cand pare ca e sfarsitul lumii. Altceva consider ca nu are rost sa iti spun pentru ca vorbele vin si trec. Alt sfat ar mai fi sa fii tare si sa ai incredere in tine, pentru ca numai asa poti sa treci peste tot si toate happy S-auzim numai de bine!

| Beykutza a răspuns:

Sincer si eu am patit la fel...tot asta am patit si tot asa credeam ca pentru ca m-am certat cu prietena mea nu o sa ma mai bage nimeni in seama dar nu a fost asa.Eu nu vorbesc cu prietena mea aproape de vreo luna si toti colegi stau cu mine, ea e cea care sta singura acum adica cu o colega doar.Si in primul rand prieteni iti sunt prieteni pentru cum te porti tu cu ei si ce vorbesti cu ei nu doar pentru ca ar inventa prietena ta ca ai spus ceva de ei sau sa ii ia de langa tine cand vorbesti cu ei! Parerea mea e ca tu nu ai gresit cu nimic si nu te duce sa te umilesti in fata ei daca tu nu ai gresit. Daca te duci sa ii ceri scuze acum, o sa creada ca poate face orice din tine, si nu o sa mai fie o prietena adevarata practic o sa rada de tine! Sper ca te-am ajutat, oricum succes!

| Dina_9734 a răspuns:

Daca ea se poarta asa inseamna ca nu este un prieten adevarat, daca era o prietena adevarata nici nu era sa se puie inaintea ta sau sa te birfeasca, am si eu astfel de tip de prieteni pe care ii las in pace, numai ca ei sunt departe de mine.Insa la tine e alt ceva, daca zici ca sunteti intr-o clasa vrei, sau nu vrei, daca nu se va imbunatati situatia va fi din ce in ce mai rau, ea te va uri din ce in ce mai mult si iti va face numai surprize pe care nu le vei uita niciodata(ma refer la unele foarte rele si negative). Cel mai bine e sa lasi sa treaca timpul pina cind ea va intelege ca nu e bine asa. Daca vezi ca totusi nu se intimpla nimic si ea iti spune cuvinte urite si te birfeste, raspunde-i cu mindrete si cu cit mai multe complimente si nu te agita. Ea va vedea ca nu reactionezi la ce iti spune ea si ii va fi rusine, ia-o in gluma daca te numeste urit, ride-te de ea si atunci nu va mai avea ce spune...totusi incearca sfatul meu si sper sa mearga, baffta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui ca tu sa vorbesti cu ea si sa o intrebi ce s-a intamplat ce a enervat-o la spusele tale si sa incerci sa gasesti solutia. I ceri scuze in orice caz Daca ea continua sa faca aceleasi faze nu o mai baga in seama si tot timpul fi cu zambetul pe buze si sti ceva crede-ma. din propria experienta gandeste-te la aceasta fata si daca ai vre o satisfactie sau din potriva stai un timp fara ea atunci o sa observe cata importanta ai tu asa ca fi mereu cu zambetul pe buze nu ii arata suferinta pentru ca apoi aceasta suparare si tristete ea o va lua ca o slabiciune fi indiferenta. Poate si tu ai gresit dar asculta-ma