| Vecina a întrebat:

Am o problema si sper ca ma puteti ajuta cu niste raspunsuri.In vacanta aceasta, am fost in Austria pentru 10 zile, si acolo l-am cunoscut pe baiatul unor prieteni de familie de-ai parintilor mei.Eu am 18, el 19.In prima zi, cand ne-am cunoscut, m-a invitat la o plimbare si i-a rugat si pe ai mei sa ma lase sa stau mai multe ore cu el(caci era seara si de-abia ne cunoscusem). Este inteligent, cult, politicos si a avut multe aventuri din cauza ca nu s-a putut intelege cu fetele in tara in care s-a mutat. A doua zi m-a invitat iar la plimbare, am vorbit foarte mult si incepuse cu niste gesturi mici(pupic pe obraz, mi-a dat bluza lui de treining desi nu are voie sa raceasca, mi-a facut masaj la picioare sa ma incalzesc, ma luase de mana)dar nimic mai mult.Mai spre seara ne-am oprit pe o bancuta, si m-a luat in brate ca sa nu-mi mai fie frig.Atunci ne-am si sarutat. Mi-a spus ca m-a placut din prima, dar ca nu era sigur dk simteam la fel.Problema a fost a 3-a zi, caci eu in 2 zile urma sa ma intorc in tara si ne vedeam abia vara viitoare.Am iesit la fel afara, apoi am mers la el acasa, iar eu i-am permis sa fim mai intimi(a fost un fel de preludiu, dar fara sa ne dezbracam si sa ne culcam). Amandoi am descoperit unul la celalalt calitatile poe care le cautam la pers iubita, avem aceleasi interese(chiar si meseria de viitor), putem sa discutam oricat despre orice, si ne simtim foarte bine unul in compania celuilalt.Eu am inceput sa plang, caci imi era foarte greu sa stiu ca in 2 zile voi plexa, caci m-am atasat mult de el, si parea ca si el de mine. Ce m-a surprins a fost faptul ca in aceeasi seara, m-a intrebat daca vreau sa nu ne mai vedem deloc pe urma si sa numai vb cand ma intorc in tara ca sa nu ne facem mai mult rau.Eu as fi vrut sa profitam la maxim de ultimele zile, insa el nu a vrut sa ne mai vedem, parea foarte trist si incepuse si el sa planga.Chiar s-a tinut de cuvant, nu ma mai cautat, nu m-a sunat nici sa-mi ureze ramas bun, are adresa mea de facebook, la fel, nu mi-a spus nimic, nici macar un msj prin care sa ma intrebare daca am ajuns bine.Nici eu nu l-am mai cautat, caci am preferat sa am demnitate.Parintii mi-au spus kpt el am fost inca una pe lista, ca m-am lasat din prima, si ca nu a tinut asa mult la mine, caci altfel se vedea cu mine pana in ultima zi si vroia sa pastram si legatura pe net.Chiar gasisem in el baiatul potrivit si din gesturile lui chiar parea ca tine la mine, insa nu stiu ce sa cred despre ultimele fapte. Voi ce credeti, ca a tinut la mine si a preferat sa se indeparteze pana nu e prea tarziu, sau a vrut sa se desparta politicos de mine? Si credeti ca ar trebui sa-l mai xaut, sau doar in caz de ma va baga el in seama doar atunci sa-i raspuns politicos si atat?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Intr-un fel, ii dau lui dreptate. E poate mai bine asa. De ce? Intotdeauna, orice relatie presupune doi mari factori: deschidere si timp. La voi nu s-a pus problema deschiderii. Insa aparea peste doua zile o problema grava: timpul petrecut impreuna nu ar mai fi existat decit la telefon, sau pe net. Si nu e bine, caci nu poti cunoaste un om astfel. Nu poti sa ajungi sa ai o relatie sanatoasa, bazata pe incredere, in acest mod. Eu l-as felicita pe acel baiat. A dat dovada ca are minte si nu s-a lasat dus de sentiment. Nu cred ce spuneau parintii tai, din doua motive: nu ati pina la "capat" cu intimitatile, si apoi, daca vroia sa mai puna inca una pe lista lui, putea foarte bine sa mai stea inca doua zile cu tine, si apoi sa te lase sa pleci si sa faca totul uitat - ii era mult mai usor, pentru ca tu ai fi fost deja departe. Si, de regula, cei ce se multumesc doar cu o simpla cucerire procedeaza astfel, trag cit pot ca in timp scurt sa obtina cit mai mult, si la fel ar fi facut si el - ar fi profitat si de cele doua zile, nu te-ar fi lasat. Insa el a inteles implicarea voastra, a inteles ca doau zile era mult si ca ar fi dus la o implicare mult mai serioasa, si a inteles ca relatia nu prea are viitor fiind asa o distanta intre voi, si a considerat ca e mai bine sa se retraga decit sa ajungeti sa suferiti amindoi din cauza distantei ce va separa. Pacat! Probabil era un baiat ce merita atentia ta! Dar ce sa-i faci, asta e viata, uneori distantele prea mari nu fac decit sa desparta.

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am sa iti dau un sfat, venit de data aceasta din partea sotiei, care m-a vazut cind iti raspundeam la intrebare: ea spune ca, desi sunteti la o virsta cind puteti fi considerati pustani, avind o iubire necoapta, totusi, din ce a citit ea in intrebare, simte ca, ceea ce s-a nascut intre voi doi este adevarata iubire, dupa care amindoi veti regreta toata viata daca nu o urmati. Nu lasati ca aceasta iubire sa devina o iubire imposibila. Lucrul acesta depinde doar de voi. Suntem intr-o perioada cind distantele mari sunt relativ mari, acestea nefiind destul de mari nici atunci cind se umbla poate doar pe jos. Cind e vorba de dragostea adevarata, barbatii devin de multe ori timizi si se retrag. Faptul ca a inceput sa te iubeasca cu adevarat l-a speriat si l-a facut sa se retraga. La inceput i-a placut de tine si a considerat ca e bine sa se simta bine cu tine. Si-a dat seama ca de fapt lucrurile sunt f profunde. Dar tu trebuie sa lupti acum pentru iubirea voastra, tu trebuie sa cauti solutiile ca aceasta iubire sa aiba un viitor real. Am scris acum ceea ce mi-a dictat sotiahappy (ea nu are inca cont aici). Ceea ce cred eu, ti-am scris deja.

| anonima10 a răspuns:

Eu zic ca v-ati placut unul pe altul si exista 2 posibilitati.
1. E un cuceritor, ceea ce inseamna ca n-a fost nimic serios.
2. Poate chiar a suferit din cauza mai multor fete care erau in aceeasi situatie ca si tine si nu a vrut sa te faca sa suferi.
Eu cred ca a 2-a daca esti de parere ca va potriviti.Mai bine da`i un mesaj ceva sa vezi ce a fost in capul lui.Succes:*

| ganjafarmer1911 a răspuns:

Eu cred ca a vrut sa se desparta de u politicos ca sa nu suferiti aman2 pntr ca un an e destul de mult. dar nu te lua dupa mine. eu zic sa ii dai un mesaj pe facebook si sa vezi ce zice si fa-ti curaj si intreaba-l pe el atunci o sa stii ce are de gand. daca vrei sa mai vb despre asta ma gasesti pe mess. ganja. farmer1911

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul in viata e trecator dragostea nu se gaseste intamplator se gaseste din intamplare si tine o eternitate nu doua trei zile