| Dumitras_Ramona_1998 a întrebat:

Buna am o urgenta maine am teza si imi trebuie valorile morfologice ale lui o fundita...

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

Tocmai asta citeam acum în caietul de română. Foarte interesant. Oricum, valorile morfologice pentru "o" sunt:
1). Interjecție:
ex: O! Ce bine-mi pare!
2). Pronume personal:
ex: O vedea în fiecare zi.
ex: Am văzut-o pe Maria.
3). Articol nehotărât:
ex: Am luat o prăjitură.
4). Verb auxiliar:
ex: "O să dai seama, doamnă!"
5). Numeral:
ex: Am cumpărat o carte şi un caiet.

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Bogdan_9316 a răspuns:

Pai e simplu.
Functiile sintactice sunt primele care trebuie spuse atunci cand faci analiza gramaticala a unui cuvant adica : Subiect, predicat, atribut, complement.
Iar valorile morfologice sunt : substantiv, adjectiv, adverb, numeral, pronume, articol, conjunctie, interjectie.
sper ca ti-am fost de ajutor!

| FeisBuci a răspuns:

Am incercat sa cuprind in cateva tabele, valorile morfologice ale lui "a", "o" si "i" dat fiind faptul ca aceasta este una dintre cerinte (aproape tot timpul) la Evaluarea Nationala si fiindca ne lovim tot timpul la clasa de aceasta problema. Daca mai cunoasteti si alte valori pe care eu le-am omis, va rog sa lasati comentarii sau sa-mi trimiteti mesaj privat!