| ChristineW a întrebat:

Am primit pe yahoo de la o idioata ( scuzati limbajul ) un mesaj cu :
"Are you in this photo : " si ca o proasta am dat click pe link. Imi este frica sa nu fi luat virusi deoarece ceva a fost instalat in calculatorul meu. Am pornit scanerul AVG. Si a gasit o chestie cu semnul intrebari, dar nu gasesc acel document in memoria laptopului. Voi ati primit mesaj? Ce vi s-a intamplat? Ce sa fac?
Funda pentru cel mai rapid si corect raspuns. Help!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai luat un virus. Acum ai luat locul idioatei si trimiti acelasi mesaj la toata lista ta din 10 in 10 minute. Va trebui sa-ti formatezi discul C si sa reinstalezi Windows-ul si Yahoo Messenger.

4 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Cap sec.
laughingCum poti sa dai click pe asa ceva?
Am primti mesajul si l-am ignorat.Cred ca de acum o sa trimiti si tu massuri de genul celui pe care l-ai primit.Reinstaleaza-ti messengerul.

| User a răspuns:

Idioata vei fi numita si tu pentru ca virusul respectiv se trimite automat la toata lista ta cand tu dai click pe el (deci nu ea a vrut sa-l trimita, s-a trimis automat cand a dat click pe el). Da, am primit si eu, insa n-am intrat pe el si logic, nu s-a intamplat nimic. Ce sa faci? Descarca Malwarebytes si scaneaza.
In rest. fii mai atenta pe viitor si nu mai da click pe linkurile "suspecte".

| gabos98 a răspuns:

Mi s-a intamplat si mi-am einstalat windows-ul plz funda

| LittleYoyo a răspuns:

Heey! Aghh si eu am primit chestia aia straight face Mi-a downloadat nu stiu ce si bineinteles ca a luat virusi straight face. Virusul era ceva de genul: trimitea aia cu "are you in this photo." la toata lista -automat-. Nu trebuia sa fac nimic, ca acel mesaj se trimitea automat straight face. M-a enervat la culme prostia aia. Cum am rezolvat? Am instalat un antivirus si am dat "System Restore" si... gata -Multumesc Doamne ca a trecut aia-
Sper ca te-am ajutat...