| horia_7230 a întrebat:

Am sa va relatez in detalii de amanunte o intamplare ce m-a convis ca am fost cumva pedepsiti ( eu si colegii mei de clasa) cand am primit un astfel de diriginte( prof de mate).
Ok, s-a intamplat joia trecuta, fiind consiliu profesoral nu am facut primele 2 ore (printre care si matematica) dupa care am intrat la ore normal si am efectuat urmatoarele 2. Afland ca ultima ora nu ar trebui sa se mai faca am ales tot colectivul clasei sa plecam de la scoala (mai aveam fizica- avem o profesoara de scrie pe treaba 2 cuv se intoarce si ne intreaba daca e bine si intelegem, la care bineinteles aproape toti avem note mari pentru ca altfel am fi spus la parinti ca nu facem nimic la ora; tehnologie-pfaai si amar de bietele banci ca nu se rup cand sarim pe ele la ora de tehno(profesoara vb singura la propriu)si ultima ora istoria- eh, profa e directoare, preda frumos isi face treaba, dar are si o voce ce induce o somnolenta profunda)asa ca am plecat. A doua zi, vinerea, avem dirigentia ( OAU ce chestie ) la care facem matematica dar care desigur ar trebui sa fie ora guvernamentala(cuvintele dirigintelui) Eu, sunt seful clasei, asa ca pe mine m-a intrebat primul cine a venit cu ideea sa plecam. Eu, fiind mai mototol am raspuns ca am plecat in grup ( vai de mine daca param pe cineva) insa oricum nu stiam cine venise cu ideea, apoi a chemat si pe sefa clasei si pe resp cu disciplina de la care a luat aceleasi raspunsuri.Asa ca a hotarat sa ne scada media tuturor la purtare, neomitand sa spuna ca profesoarele venisera la ora cu catalogul. Apoi in timpul celei de-a 2 ore de matematica a intrebat cine este vinovata ( stia ca este o fata) dar totusi nu s-a ridicat nimeni in picioare. Fiind foarte nervos a dat TREI de 3 unul in pauza ( problema inceputa in pauza-terminata in pauza) trecuti in catalog toti. S-a terminat programul, nu stiu din ce motiv in mine clocotea un vulcan de furie si de frustrare, asa ca impreuna cu alti prieteni ne-am dus si i-am zis:
-Domnule Diriginte, va rog in numele clasei sa ne fie trecute cele 3 absente la ore, si sa nu se ia masuri la purtare ( altcumva nu accepta sa ii vb ca se crede filosof)
-Nu, eu nu trec absentele, eu decat iau masuri la purtare!
-Si pentru fiecare absenta colectiva se scade un punct la purtare?
-Respectiv da!
-Bine atunci daca s-a ajuns la asta inseamna ca toata clasa are -3 la purtare!?
-Nu, pentru toate absentele se scad un punct la purtare?
-Aaaa, am inteles, deci nu mai e nevoie sa venim la scoala daca tot ne-ati scazut punctul la purtare?(stiu, am fost rau si nesimtit, dar cum spuneam eram frustrat)
-Nu se discuta element! ( cuvant cu cuvant va povestesc)
Intre timp ce-a care a dat tonul la plecare s-a gandit sa marturiseasca in pauza ca ea este de vina si sa salveze clasa la care raspunsul dirigintelui a fost:
-Eu fac numai declaratii oficiale, in pauza nu mai conteaza!
(hai sa mori tu, si 3 ai dat in pauza)
Ultimul detaliu ar fi ca dupa ce ne termina pe noi clasa a7a si apoi a 8a se pensioneaza, un motiv in plus pentru care sunt de parere ca suntem pedepsiti si ca nu te prea accepta din ce am auzit la licee buna cu nota scazuta la purtare.
Sper ca nu v-am plictisit si sper sa ma intelegeti.
Va multumesc ~

6 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Strângeţi semnături de la părinţi şi dacă sunt toţi părinţii de acord vi se va schimba dirigintele.Nu aveţi de ce să suportaţi oamenii frustraţi.

| Aηηy a răspuns:

Asa se intampla si la noi, doar ca ni se pun absente si nu ni se scade nota la purtare. Dirigintele vostru e destul de nebun, nu isi imagineaza ca daca aveti note mici nu veti intra la licee bune si asta doar din cauza lui, bine si voi aveti o parte din vina. Din pacate trebuie sa-l mai suportati inca un an, nu cred ca o sa vi`l schimbe daca strangeti semnaturi de la parinti doar o sa se mai imbuneze. faza cu 3 dat in pauza trebuie spusa directorului/directoarei.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ceea ce a făcut şi face dirigintele vostru este o ilegalitate gravă.
Faceţi istoria cu doamna director, de ce nu-i spuneţi mai întâi domniei sale?!
Pentru lipsa de la ora de curs, sancţiunea maximă este consemnarea absenţei în rubrică. Atât şi nimic mai mult. Ah... că dacă ai peste nu-ştiu-câte absenţe păţeşti nu-ştiu-ce mama naibii... e altă poveste.
Dar nu poţi să iei 3 de 3 prin capăt de ore sau pauze şi să ai nota la purtare cu 3 puncte mai mică pentru 3 absenţe, e aberant şi ilegal.
Strângeţi semnături, aliaţi-vă cu părinţii şi umblaţi pe la Inspectorat. Dacă voi nu vă căutaţi dreptatea, nimeni nu va fi interesat să vi se facă dreptate!

Mult succes.

| Didw a răspuns:

Buna :* Asta da poveste laughing. Dirigintele vostru e cam sarit de pe fix.
Pai, vorbeste cu parintii. si sa ia masuri. probabil sa vb cu directoarea sa nu mai fie dirigintele vostru.
Daca el tot va ia pentru fiecare absenta cate un punct de la purtare, o sa ajungeti cu 2, zau asa laughing!
Noi la scoala daca lipsim nu ne face nimic whistling. Sau mai ai o posibilitate : vorbeste cu toti colegii sa fie foarte cuminti la ora lui ( asa poate nu va mai face nimic ).
Parerea mea : mai bine scapati de diriginte! laughing
Bye. si succeswinking!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tare Horia laughinglaughing Stiu ca el e cel mai mare retardat din lume

| alymichaela a răspuns:

Pai...nu exista 1 absenta -1 punct la purtare!
Daca ai 10 absente iti scade un punct! Profu vrea doar sa te pacaleasca! Si daca este adevarat atunci fa o petitie cu 15 semnaturi!