| Trandafirii a întrebat:

Buna deci sa va povestesc totul, acum 3 luni am dat un test la matematica si aveam si o ciorna si o fata din clasa mea ( cu probleme psihice) mi a luat ciorna si s a semnat cu numele unei alte fete din clasa noastra, si colega mea ( cea care mi a luat ciorna ) a dat la catedra si lucrarea ei si ciorna mea, si eu am dat lucrarea mea si cand au venit testele totii colegii (unii) au spus ca eu m am semnat cu numele acelei fete, ca este scrisul meu, etc. Doar ca sa iau eu nota 4 si bineinteles ca mi a pus o profa in catalog (am vazut cu ochii mei) asa si acum profesoara, dirigintele si colegii cred ca eu m am semnat cu numele acelei fete,si dirigintele a spua sa vina mama la scoala si nici pana acum nu a venit, mentionez ca i am explicat detaliat asta dirigintelui si el a spus,,Bine, dar unde e mama?" Si apoi i am spus ca eu sunt nevinovata si el a spus,,Mai minti cam mult, am intrebat unde e mama." Si ce sa fac? Deci nu mai sport dirigul meu mereu cand ma vede ma intreaba,, Unde e mama?" Si eu inventez motive ca nu poate veni, etc si dirigintele ma tot ameninta ca vine acasa la mine, ca are adresa de la sfarsitul catalogului, a si mai am ceva in fiecare luni este de servici o profesoara de biologie care nici diriginta mea nu e si nici nu fac cu ea, si acu 2-3 saptamani cand ea era de servici a venit la noi in clasa sa ne spuna ca s a sunat si sa respectam regulile scolik ca sa nu fugin, sa facem liniste, etc asa si dupa ce a plecat din clasa noastra un coleg de al meu (prost) i a spus acelei doamneca eu am facut o proasta (a mintit) si eu i am spua ca nu am facut nimic si ca el minte, apoi doamna aia m a chemat in cancelarie ca sa vorbeasca cu domnul diriginte si eu am refuzat asa si domnul diriginte s a enervat rau de tot, si urmatoarea saptamana luni, m a chemat doamna aia si mi a aratat telefonul ei ca cica i am trimis mesaje pe facebook si era si poza mea de profil, care a fost luata de cineva de pe facebookul meu real si eu cred ca baiatul ala a fost ca sa am eu nota scazuta la purtare si eu am incheiat degeaba media la purtare cu 7, si ce sa fac sa mi se dea dreptate si ca dirigintele sa nu o mai cheme pe mama?

16 răspunsuri:
| PŞtefaniaP a răspuns:

O problema destul de dificila zic eu.Cel mai bine e sa o aduci pe mama ta la scoala si sa mergi la directoare sa iti faci dreptate sau daca nu spune-i sa se uite pe camere daca aveti camere si atunci poate vei rezolva problema.

| Trandafirii explică (pentru PŞtefaniaP):

In clasa noastra nu sunt camere sad sad sad, alte idei? A si nici mama nu vine

| PŞtefaniaP a răspuns (pentru Trandafirii):

Aduna niste dovezi cu care sa iti faci dreptate.Sau daca ai martori care au vazut ca nu tu ai scris.

| Trandafirii explică (pentru PŞtefaniaP):

Stefania, toata clasa e martora ca nu eu m am semnat dar toti mint ca sa iau nota 4 si sa se simta ei bine ce sa fac?

| FrateleAndrei a răspuns:

Schimbă şcoala.N-ai altă soluție.

| CartofiorDulce a răspuns:

Incearca sa strangi dovezi ale nevinovatiei tale, du-te la director/directoare, explica-i situatia si apara-ti drepturile.

| Trandafirii explică (pentru CartofiorDulce):

Asta e o idee buna dar apoi colegii mei vor spune ca eu mint ca sa am nota scazuta la purtare

| CartofiorDulce a răspuns (pentru Trandafirii):

In fata dovezilor nu cred ca ar trebui sa fie comentarii. Cere-le si lor dovezile pe care le au ca sa asigure ca minti. Spusele lor, nesustinu-te de dovezi sunt doar vorbe goale, gandiri, dar care nu pot fi demonstrate, deci invalide.

| iiBing a răspuns:

Poti face o scrisoare si sa o trimiti domnului director/diriginte ex: "Domnule director/diriginte doresc sa imi spun punctul meu de vedere referitor la ce s-a intamplat:eu imi scriam linistita pe ciorna si colega "x" a luat foaia si mi-a scris ceva pe ia.La acel moment nu stiam ce a scris deoarece ea a plecat sa predea foaia ei de test impreuna cu ciorna mea.Eu ulterior am aflat ce sa scris pe ea iar eu am primit o judecata sumara bazata pe niste colegi care nu ma plac si sunt dispusi sa minta numai sa am eu probleme.Sunt constienta ca scrisul meu e acolo dar daca nu mi-ar fi luat colega "x" foaia eu nu ma aflam acum in aceasta pozitie.Doresc sa imi fie respectate drepturile sa am o judecata cinstita si in caz contrar sa suport consecintele.Doresc ca judecata sa nu fie bazata pe niste idioti care nu ma favorizeaza si care sunt dispusi sa va minta. Ulterior am aflat din surse nesigure ca am nota 7 la purtare si un 4 in catalog bazat doar pe ce a facut colga "x" cu ciorna mea din surse nesigure, daca aceste surse au dreptate doresc sa aflu de ce mi sa scazut nota la purtare si de ce profesorul/profesoara mi-a pus nota in catalog doar pe baza unei amarate de ciorne.Cu drag eleva "numele tau complet" si va rog sa ma scuzati de deranj si va multumesc pentru timpul acordat.
Ce ar trebui sa stii inainte sa faci scrisoarea:
1.Sa verifici daca chiar ai notele respective
2.Sa fi tu sigura ca vrei sa faci asta
3.Sa verifici daca profesorul ti-a pus 4 pentru acea ciorna si nu pentru lucrare
Ce trebuie sa aiba scrisoarea:
1.Sa fie foaie A4 complet alba(foaie studenteasca)
2.Sa ai o caligrafie decenta(sa poata sa citeasca directorul/dirigintele scrisoarea)
3.Sa aiba data(sus in dreapta)
3.Sa aiba titlu(Va aduc la cunostinta, Doresc sa fiu indreptatita, etc.)
4.Sa stii sa asezi modelul de scrisoare in pagina.
Acesta a fost modelul de scrisoare si sper sa rezolvi problema. Funda?

| Trandafirii explică (pentru iiBing):

Eu vreau sa iti dau tie funda dar nu apare la tine, mai primesc raspunsuri si poate apare, multumesc happy

| Ioana1985 a răspuns:

Daca stii ca nu esti vinovata, de ce nu vrei sa vina mama ta la scoala?

| Yoanna22Yoanna a răspuns:

Daca dirigintele doreste sa discute cu mama ta ar trebui sa il asculti. Spune-i mamei tale sa mearga la scoala.II explici calm ce s-a intamplat atat dirigintelui/profesorilor, dar si mamei.

| Trandafirii explică (pentru Yoanna22Yoanna):

Nu ma ajuti deloc spune ce sa fac

| doreal a răspuns (pentru Trandafirii):

Ce sa faci? Sa vina maica-ta la scoala si sa discute cu diriginta, eventual sa le explici problema. Mai poti face altceva?

| Trandafirii explică (pentru doreal):

Sa nu vina, spune ce sa fac sa nu o chemd si sa mi se dea dreptate

| doreal a răspuns (pentru Trandafirii):

Uite poate esti nervoasa. Linisteste-te si scrie concret ce s-a intamplat, ca sincer nu am inteles nimic.