| MaryaSiAtÂt a întrebat:

Am scris cateva povestioare pentru copiii pe care vreau sa le trimit undeva! Am sa va arat una dintre ele! Va rog sa o cititi sa`mi spuneti ce parere aveti!

O calatorie la Polul Nord

Era Ajunul Craciunului.Zapada cadea lin pe pamant. Fulgii de nea uimeau oamenii cu dansul lor cristalin.Andreea privea tristra pe fereastra.
De ce esti trista, copila? o intreba bunica.
Pentru ca copiii mi-au spus ca Mos Craciun nu exista. Dar exista, nu?
Da. Sigur ca exista. Dar daca acei copii nu simt spiritul Craciunului, nu au cum sa creada in Mos Craciun.
Da, bunico! Asa este.Pentru ei Craciunul este o zi oarecare. O zi in care fac aceleasi lucruri pe care le fac de obicei. Dar pentru mine inseamna mult mai mult
Bine, fetito.Acum culca-te! Dar Andreea era nelinistita.Nu putea sa doarma.Atunci se auzi un ciocanit in fereastra.Andreea sari speriata:Cine e?
O voce blanda si copilaroasa ii raspunse:
Sunt eu, Elfi. Spiridusul lui Mos Craciun.
Si, de ce ai venit la mine? l-a intrebat fetita.
Pentru ca tu esti singura care poate salva Craciunul.
Sa salvez Craciunul? Eu? Dar de ce eu?
Da tu, pentru ca tu esti singurul copil care ai demonstrat Mosului ca tu chiar crezi in el.Haide acum, imbraca-te si hai sa salvam Craciunul!
Dar, trebuie sa-i spun bunicii.Nu,pentru ca maine dimineata vei fi acasa.
Cei doi s-au suit in sania lui Mos Craciun si au pornit spre Pol.
In scurt timp, cei doi au ajuns.Au intrat in casa Mosului.Andreea surprinsa a sarit in bratele Mosului spundandu-i
Mosule, tu chiar existi.Stiam eu ca existi.
Da, fetita mea. Dar nu avem timp de vorba. Tu trebuie sa salvezi Craciunul! Eu m-am lovit la picior si nu pot merge. Tu esti singura speranta a copiilor din intreaga lume.
Mosul i-a spus Andreei ce e de facut si aceasta impreuna cu Elfi s-au suit in sania Mosului si au plecat.
Totul parea a merge struna dar trebuia sa treaca de taramul celor doi frati:fratele Ghetar si fratele Caldura care se dusmaneau de multa vreme.Trecand pe acolo, sania a fos lovita de un bulgare imens de zapada si a cazut.Andreea,suparata,le-a zis fratilor:
De ce va certati?
Ghetar i-a raspuns:
Pentru ca mie imi place Iarna, si lui Vara.
Si ce e cu asta?
I-am spus ca Iarna e mult mai frumoasa ca Vara si Nu-i adevarat! Interveni Caldura.Vara aduce mult mai multe ca Iarna.Si,in plus, iarna este foarte frig, si totul este adormit, iar vara totul capata viata.
voi nu trebuie sa va certati din cauza asta.Fiecare anotimp e folositor in felul lui, promiteti-mi ca nu va veti mai certa niciodata.
iti promitem! ii raspunsera cei doi frati
Anndreea pleca linistita impartind cadouri intregii lumi.
Bravo, fetito! I-a spus Mosul.Ai salvat Craciunul.Si in plus i-ai impacat pe cei doi frati.
Ajunsa acasa, fetita ii povesti totul bunicii

7 răspunsuri:
| opierdevara a răspuns:

Da e super tare.sa mai scrii si din celelalte.ai putea sa.ti faci un blogwinking

| CoPcHiLaTooMiCa a răspuns:

Da! Acesta este o poveste frumoasa intr-adevar! Si eu vad Craciunul ca pe o zi altfel decat toate celelalte zile! Si eu cred in Mos Craciun! Dar mereu ste loc de mai bine! Incearca sa eviti cacofoniile(Pentru ca copii...Deoarece copii sau altceva...suna mai eufonic) Iar peste desfasurarea actiunii si punctul culminant, ai trecut prea repede, si prea sec.Ai putea sa mai presari niste obstacole pentru un cu totul alt efect, iar punctul culminant(partea cand se cearta cei doi poli) tot asa ar trebui sa aiba o actiune mai bine definita. Expozitiune si intriga sunt bine facute, la fel si deznodamantul, stilul de a scrie este foarte bine nuantat chiar uimitor, ideea este chiar reusita! Bravo! Vei ajunge o buna scriitoare, daca vei vrea, te asigur! Nu uita in sa ce am spus mai sus o actiune mai aromana si gata!

Numai bine!:X

| MaryaSiAtÂt explică (pentru CoPcHiLaTooMiCa):

Multumesc pentru raspus! Nu o sa uit de indicatiile tale,si.da, ai mare dreptate, ar fi trebuit ca cearta dintre cei doi sa fie mult mai accentuata!

| alabalaportocalala a răspuns:

Da e frumos imi place!winking
mult noroc!

| maliyna a răspuns:

E foarte frumoasa e o poveste uimitoare pentru copii
succes in continuare

| SeNaH a răspuns:

Mie imi place trimitele la o redactie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sti ce...sti sa compui,Bravo!
Dar incearca la partea cu "Andreea pleca linistita impartind cadouri intregii lumi,e prea direct, adica poate ca micii copii carora le va ficitita povestea se vor astepta la ceva mai miraculos, nu asa de direct "Andreea pleca...impartind cadouri intregii lumi". mai lucreaza la ea!