| anonim_4396 a întrebat:

cum determin masa de soda caustica (NaOH) in care se afla 12.044 * 10 (la puterea 23) ioni Na+? Dau fundita. Multumesc!

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Dupa parerea mea, cred ca ar trebui sa ai in vedere folosirea numarului lui Avogadro. Bafta!

| psawyer a răspuns (pentru aladinbeci):

Multumesc, problema era pentru acum cateva saptamani, dar am rezolvat-o. Multumesc oricum :*

| RzVq a răspuns:

Incearca asa c=md/mersi x 100.
Nu stiu sigur dar cred ca asta e formula big grin.

| psawyer a răspuns (pentru RzVq):

Aia e concentratia procentuala. Masa o pot afla altfel, dar cred ca e alta formula care introduce si ionii. Ms oricum :*