| Ana1018 a întrebat:

Am si eu o intrebare.
De cand ma stiu, am fost si sunt FOARTE timida. Asta ma opreste sa ii intreb ceva pe nasii mei, pe fratele meu sau verisoare. Sunt asa pentru ca mi-e frica de respingere. Daca persoana acea rade de mine, nu vrea sa vorbim sau altceva. Sunt deja prea mare sa ma ascund dupa fusta mamei. Cum pot sa fac ca sa scap de timiditate?

Răspuns Câştigător
| RMC6 a răspuns:

Buna,totul tine de tine si de vointa ta.Si eu sunt o persoana timida si am fost mult mai timida cu ceva timp in urma.Important este ca esti constienta de asta pentru ca d abia de acum o sa incepi sa scapi de timiditate. Sfatul meu este sa faci cat mai multe activitati extrascolare, in felul acesta vei cunoaste oameni noi si ti vei face prieteni.Eu spre exemplu sunt intr o trupa de teatru.M a ajutat foarte mult pentru ca sunt nevoita sa interactionez cu oamnii mereu si in acest fel mi-a mai disparut din timiditate.Dar sincer iti spun ca in unele momente in incercarea mea de a mi masca timiditatea par aroganta si nici asta nu e bine. Oricum este foarte bine ca esti constienta de asta si ca vrei o schimbare.Sunt sigura ca vei scapa de aceste bariere pe care ti le impui.

| Ana1018 explică (pentru RMC6):

Multumesc foarte mult!

1 răspuns: