| lolita_8716 a întrebat:

am si eu o intrebarebig grinlegata de teza de la romana.As dori sa va intreb si pe voi ca sa fiu mai sigura. La teza aveam un ex unde imi cerea sa spun valoarea morfologica a cuvantului "a lui" din urmatorul enunt:Muntii sunt a lui altare.Eu am scris ca este pronume personal in cazul genitiv iar doamna zice ca este articol genitival.Voi ce credeti? P.S funda raspunsului cel mai rapid.

2 răspunsuri:
| bbxbeibiiii a răspuns:

Pai este articol genitival.
Era pronume in genitiv daca era ceva gen: "Muntii lui sunt altare".

FUNDA?

| lolita_8716 explică:

Pai stai asa...de ce este articol genitival?:o nu este numai "a" articol genitival?