| raluca_4568 a întrebat:

Buna

Am si eu o intrebare mi-am luat mi-am luat permisu de curand si eu am facut pe disel si masina personala e pe benzina si am putina teama sa ies cu ea ca nu stiu cum sa procedez cu ambreajul si acceleratia ma poate sfatui cineva? va multumesc

6 răspunsuri:
kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

O să te obişnuieşti cu ele. Dacă ai permis se presupune că poţi conduce orice maşina. Ia pe cineva cu tine şi conduce el până într-un loc mai izolat şi te urci acolo la volan să vezi cum merge. Atât ambreiajul cât şi acceleraţia trebuie să le simţi... şi diferă de la maşină la maşină. La maşina pe care am condus-o eu după ce mi-am luat carnetul ambreiajul prinde foarte jos, dar asta o să observi pe parcurs. O să fie bine!

| lifeForJesus a răspuns:

Stai linistita, e acelasi lucru.procedezi la fel! pentru inceput ar fi bine sa mergi cand nu e asa de aglomerat si pe urma iti merg singure picioarele! bafta!

| flysky a răspuns:

Aceiasi teama am avut-o si eu si eu am facut pe diesel, masina "personala" e pe benzina. O sa fie ok, trebuie mentinut ambreajul mai mult apasat, in functie de cum accelerezi. Trebuie sa ti cont de urmataorele : ambreajul se foloseste numai la schimbarea vitezelor, la intrarea in curbe. Nu stiu cum te-a invatat la scoala de soferi dar frana se apasa fara ambreaj pana la un moment dat cand trebuie apasat si ambreajul ca sa nu moara motoru. Eu am obtinut permisul pe 2. 09. 2009. Spor la condus happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Felicitări pentru permis!
Se conduce mult mai frumos autoturismele pe benzină.
Nu ai de ce te teme.
Pentru început parcurge drumurile mai puțin aglomerate (evită pentru început orele de vârf), să fii atentă la semnele de circulație din trafic și să le respecți în tocmai și un pic mai târziu intri și în orele de vârf.
Numai cu antrenament înveți să stăpânești tainele șofatului.
Drum bun și multă prudență.
Pa, pa.

| SebastianT a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, revin si eu cu aceeasi problema despre schimbatul vitezelor la o benzina. Scoala am facut-o tot pe o benzina acum ceva luni dar nu am avut pb. Cand schimb vitezele, motorul parca se mai tureaza si pana fac "forfecarea" pedalelor masina "da in nas" (poate o fi ceva de la motor?). Il duc la 2500 ture si ii dau a2a de ex. Se apasa complet ambreiajul, se elibereaza acceleratia, se schimba viteza si apoi se accelereaza. Este o tehnica? - am o Skoda acum (1 saptamana).

| samii7 a răspuns:

Sfatul meu e in primul rand daca esti incepatoare sa nu mergi singura cu masina cel putin de cateva ori, sa fie candva care are cat de cat experienta, si referitor la motot, cel pe benzina se ineaca mai repede decat cel diesel, deci acelereaza putin mai tare decat cel de pe diesel, dar atentie si la ambreiaj...