| Nita_Cosmin_1994 a întrebat:

Buna am si eu o intrebare. pe data de 9 luna trecuta am avut ultimul ciclu menstrual luna aceasta nu mi-a venit pe data de 9 si nici in data de astazi am fost la ginecolog si mi-a spus ca nu sunt insarcinata si mi-a dat progesterol ca sa imi vina insa tot nu mi-a venit... Tin sa anunt ca am facut 3 teste de sarcina inainte de a merge la doctor unu mi-a iesit negativ si celelalte 2 invalide. Am o stare foarte proasta ametesc si sanii incep sa imi creasca. Ma doare burta jos si spatele. Oare sa fiu insarcina. tin sa specific ca am avut contact neprotejat.

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa mai faci 2-3 teste de sarcina si in functie de rezultat sa mergi la un alt ginecolog eventual. Unul cu mai multe recomandari. laughing

| BroascaCuElice a răspuns:

Mai fa un test de sarcina

| Nita_Cosmin_1994 explică (pentru BroascaCuElice):

Se poate sa nu fi vazut la ecograf sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Nita_Cosmin_1994):

Poti fi sigura ca medicul nu a observat existenta unei sarcini fiindca de fapt aceasta NU exista si in consecinta raspunsul lui s-a bazat pe constatarea ce rezulta din aspectul uterului/endometrului. La ecograf NU se poate depista, observa, vedea o sarcina decat doar in momentul in care sarcina are deja varsta de 5-6 saptamani. In prima faza, si anume in saptamana a 2-3-a (cel mai repede posibil) se poate determina doar prin efectuarea unei analize de sange intr-un laborator de analize medicale si efectuarea testul beta-hCG prin care se obtine cel mai precis rezultat de peste 98% acuratete/precizie. Sanatate!

| BroascaCuElice a răspuns (pentru Nita_Cosmin_1994):

Da

| Nita_Cosmin_1994 explică (pentru corbulalbrosu):

Ce ma sfatuiti sa fac?

| corbulalbrosu a răspuns:

Un raspuns corect se poate oferi doar pe baza unor informatii certe/exacte care sa ofere toate datele necesare efectuarii unei analize stiintifice obiective, in caz contrar se pot formula doar simple speculatii sau pareri si presupuneri cu totul subiective. In primul rand era necesar de stiut daca ciclul tau menstrual este REGULAT sau NEREGULAT fiindca de aici poate porni o analiza corecta. O femeie poate ramane insarcinata doar intr-un singur caz si anume, DOAR in situatia in care ajunge sperma in vaginul ei in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual. Fiindca perioada fertila este cea in care se poate forma/lua nastere o sarcina, aceasta trebuie sa fie determina cu o destul de mare precizie daca sevor intretine contacte sexuale neprotejate, isa sepoate calcula/determina doar in cazul ciclului menstrual REGULAT. In urma intretinerii unui sex neprotejat in restul zilelor ciclului respectiv care sunt situate in afara perioadei fertile, se considera ca teoretic este aproape imposibil sa se formeze o sarcina fiindca in acea perioada NU poate exista un ovul viabil intruna dintre trompele uterine. Probabilitatea de a se putea forma o sarcina intr-o astfel de situatie se considera ca poate fi de circa 3-5%. In concluzie tu esti singura, cea care iti poti oferi tie insati raspunsul corect si sigur in functie de tipul ciclului tau menstrual si de momentul in care au fost intretinute contactele sexuale. Sanatate!

| Alexandra_Lory_1998 a răspuns:

Am avut si eu o problema asemanatoare si m-am panicat degeaba, cere totusi si parerea altui medic daca vrei, dar eu zic sa nu te alarmezi pentru ca sunt dereglari si e normal, p.s: nu ai specificat ce varsta ai! daca ai pana in 20 e normal

| Nita_Cosmin_1994 explică (pentru Alexandra_Lory_1998):

Am 22 de ani si sunt casatorita de 3 ani...