| chocolatte a întrebat:

Buna am si eu o intrebare! Spune-ti si mie cum as putea invata lb engleza sunt anul 1 la fac si abia stiu un pic de engleza! In scoala generala si liceu am avut o gramada de profi la engleza cel putin in generala profa noastra de engleza era de fapt de fizica dar neavand alt profesor faceam cu ea! La liceu se schimbau pe fiecare semestru, mediatati nu am facut pentru ca ai mei parinti nu considerau eng imp, de fapt nu am facut med la nici-o materie! Si acum m-am trezit ca vreau sa invat engleza cat de cat bine dar nu stiu de unde sa incep! Va rog sa imi recomandati carti care au pronuntie si alte reguli de citire + gramatica! S-au daca stiti cursuri ceva ma intereseaza in Pitesti! Msk :*

2 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Cel mai usor si repede inveti o limba straina uitandu-te la multe filme in aceea limba. Uita-te pe canalul Hallmark, se difuzeaza multe filme interesante in engleza acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caută un curs de învăţat limba engleză fără profesor, însoţit de cd.
Ţi-aş recomanda unul, dar trebuie să-l cauţi la anticariat şi nu are cd, dar cred ca totuşi nu ai mari probleme cu pronunţia, dacă ai făcut engleza cât de cât. "Engleza fără profesor" de Dan Duţescu,
toate cele patru volume, neapărat, fiindcă unul are texte, unul- gramatică şi vocabular, unul -exerciţii şi unul -răspunsuri sau cam aşa ceva. Oricum sunt necesare toate patru împreună. Este excepţional!

Te astept pe site-ul lecturirecenzate.ro O să-ţi placă!