| mia870 a întrebat:

Buna,am si eu o intrebare sunt insarcinata in 14 saptamani se mai poate face ceva sau ma poate ajuta cineva? si inca o chestie nu stiu cuum se calculeaza sarcina ce insemna alea 2 sapt in plus?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta sarcinii se calculeaza din prima zi a ultimei menstruatii. Sau daca stii exact data contactului sexual, se adauga la aceasta doua saptamani.
Nu stiu ce intelegi prin ajutor. Ginecologul tau te va ajuta cu analize si ecografii pentru a te asigura ca sunteti amandoi sanatosi si ca copilasul tau se simte bine si se va naste intreg. Daca te refereai la o metoda de a omori copilul, in Romania este imposibil.

| IsabelaIssa a răspuns:

Sa nu te gandesti la avort, pentru ca e cel mai mare pacat. Pastreaza-l si ai sa vezi cat de mandra vei fi de el, chiar daca acum gandesti ca ai probleme, ca poate te feresti de parinti sau ca poate iubitul nu il vrea. Parintii tai in timp se vor obisnui cu ideea si te vor ajuta( in cazul in care exista aceasta problema). Nu ai spus cati ani ai, si nu inteleg exact despre ce ajutor vorbesti, dar eu te sfatuiesc sa il pastrezi. Nu vei regreta!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te poate ajutat tatal copilului sa il cresteti