| seena8616 a întrebat:

am si eu o intrebare. verisoara mea este clasa a 8-a. din clasa a 5-a si pana acum dirigintele sau o batea (de fapt batea toata clasa) crunt cu linie de fier, le dadea cu palma pe unde apuca, ii tragea de urechi pana li se umflau etc. are nenumarate vanatai pe corp. credeti ca ar fi normal in sec. 21 sa se intample asa ceva in scoli? si daca nu ce lege impune acest lucru?
va multumesc!

funda+vot inteligent

Răspuns Câştigător
| ßömþŌʼnįĶ a răspuns:

Nu este normal ca in secolul 21 in scoli ca profesorii sa bata elevii, din nu stiu ce motive. Exista si alte pedepse in afara de bataie.La mine in scoala daca un elev este batut de profesor acesta face reclamatie la director si va aplica sanctiuni asupra profesorului. Legea spune asa : sub aspectul savarsirii infractiunii de lovire, prevazuta în articolul 180, alineatul 1, din codul penal. Daca va fi gasit vinovat, profesorul risca o sanctiune penala cu închisoare de la o luna la trei luni sau amenda.